Veszélyben az almatermesztés: most kell lépni, hogy 4-5 év múlva is lehessen almánk
Többek között a munkaerőhiány, az infláció, a leértékelődő vásárlóerő és a klímaváltozás is erősen éreztette negatív hatását.
A gyümölcsök közül itthon az almát termelik a legnagyobb területen, és ennek 73%-át – csaknem 17 ezer hektáron – Szabolcs-Szatmár-Beregben vármegyében. Ennek ellenére az almatermesztés egyre nagyobb veszélyben van, amelynek hátterében több dolog is áll. Például az, hogy évi ezer hektárral fogy a terület (ezzel együtt a termés mennyisége is), elöregedtek az ültetvények és a termelők. Közben a munkaerőhiány egyre nagyobb méreteket ölt, a fiatalabb generációk számára azonban nem vonzó az ágazat.
Emellett az infláció, a leértékelődő vásárlóerő és a klímaváltozás is erősen éreztette negatív hatását. De arról sem szabad megfeledkezni, hogy miközben az idén szinte minden gyümölcsnek meredeken emelkedett az ára, az almáé zuhant – írta a privatbankar.hu a szon.hu beszámolójára hivatkozva. Rácz Imre, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szervezete elnökségi tagja, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vármegyei elnöke szerint rossz irányba tartunk, s érdemi változásra van szükség.
Ezzel Apáti Ferenc, a FruitVeB szakmaközi szervezet és terméktanács elnöke is egyetértett, mondván, „ha ez a tendencia folytatódik, akkor néhány éven belül megszűnhet az iparialma-termelés”. Kiemelte, „most kell lépnünk, hogy 4-5 év múlva is lehessen almánk”. Véleménye szerint ehhez több téren is fejlesztésekre/változásokra van szükség (pl. öntözés, fagyvédelem, talajművelés, növényvédelem, metszés, betakarítás, nagyfokú gépesítés, automatizáció, robotizáció, stb.)
Nagy István agrárminiszter korábban azt mondta: „a geotermikus energia válasz lehet az energiaválságra, az öntözésfejlesztés, a vízmegtartás pedig a klímaválságra”. Emellett a növényvédőszer-használat csökkentése is fontos, mint ahogy az is, hogy megtaláljuk az egészségügyi, a környezet- és klímavédelmi, valamint a versenyképességi és gazdasági szempontok közötti egyensúlyt.
De a portál beszámolójában azt is kiemelték, kár temetni a magyar almát, mert a jövőben biztos piacú, keresett portékának ígérkezik. A gyümölcsital-gyártók ugyanis a ma még a legolcsóbb alapanyagnak számító almalé-sűrítményeket használják a termékeikben, így egyre keresettebb, azaz drágább lesz világszerte.