Új eszköz hozhat jelentős változást a vérvételeknél
Sokan irtóznak a tűszúrásoktól, a tűfóbia azonban hamarosan a múlté lehet.
Svájci kutatók fejlesztették ki az Advanced Science folyóiratban leírt, mikrotűket és egy tapadókorongot ötvöző új megoldást, amely jelentős változást hozhat a vérvételeknél, emellett sokat segíthet azoknak, akik rettegnek a tűszúrásoktól. Mint kiderült, a megalkotásához a piócák működéséből merítettek ihletet a szakértők.
A HVG az Interesting Engineering cikke alapján azt írja, ez a módszer kevésbé invazív, mint a hagyományos, tűvel végzett vérvétel, könnyű kezelni, emellett orvosi képzettség nélkül is alkalmazható. Hozzáteszik: bár ez a megoldás nem vesz le annyi vért, mint egy normál tű, mégis lényegesen jobb alternatívát kínál például az ujj megszúrásával végzett vérvételhez képest.
Ugyanis a diagnosztikai méréseket megbízhatóbbá teszi, és közben a sérülésveszély is lényegesen kisebb. Az eredeti cél egyébként egy olyan eszköz – egyfajta tapadókorong – kifejlesztése volt, ami gyógyszereket juttatna a véráramba a száj nyálkahártyáján keresztül. Ám a kutatók hamar felismerték, hogy elképzelésük más területeken is hatékony lehet.
Így hozták létre a vérvételre alkalmas megoldást, amely hasonlóságot mutat a bőrre tapadó piócák működésével. A szilikonból készült tapadókorongban lévő acél mikrotűk lenyomás hatására átszúrják a bőrt, a vért pedig a negatív nyomás szívja ki. Végül megjegyzik: a módszert eddig csak sertéseken tesztelték, embereken egyelőre nem.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy ultranagy felbontású agyi térkép segíthet megérteni az emberi öntudat rejtélyeit, valamint a kómában és vegetatív állapotban lévő emberek kezelésének fejlesztésében is segíthet. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy egy új tanulmány szerint egyetlen csepp száraz vér elég lesz a rák diagnosztizálásához.