Vérmintából is kimutatható a depresszió
Az elmúlt évtizedekben jelentős előrelépéseket tettek pszichiátriai kutatások terén, szakértők pedig nemrég bebizonyították, hogy akár egy egyszerű vérteszttel is diagnosztizálhatóak bizonyos lelki betegségek.
A Molecular Psychiatry tudományos folyóiratban közzétett tanulmány során kutatóknak sikerült néhány kulcsfontosságú biomarker segítségével vérmintákból megállapítaniuk a depressziót.
Az Indianai Orvosi Egyetem tudósai szerint a módszernek köszönhetően időben detektálni lehet a pácienseknél a mentális rendellenességeket, ezáltal sokkal precízebb és célzott terápiát lehetséges náluk alkalmazni a gyógyulás érdekében.
A tanulmány főszerzője, Alexander Niculescu kiemelte, a 19. század óta óriási fejlődésen ment keresztül a pszichiátria, napjainkban pedig már olyannyira intenzív kísérletek zajlanak a témakörben, mint például onkológia terén.
A vérminták elemzését kiegészíti a személyek cirkadián ritmusának megfigyelése is, így ezen két tényező folyamatos nyomon követésével felállítható a diagnózis, és személyre szabottan megkezdhető a gyógyszeres vagy viselkedésterápiás kezelés.
„Habár a bipoláris zavarra szerettünk volna megalkotni egy speciális vérvételi eljárást, végül a depressziót tudtuk szinte száz százalékos pontossággal kimutatni. A vérben található biomarkerek nemcsak a pszichiátriában, hanem az orvostudomány egyéb szakterületein is fontos tényezőnek számítanak” – tette hozzá Niculescu.
Ha minden jól halad, akkor a szakember véleménye szerint további kísérletekkel bizonyíthatják a vértesztek hatékonyságát, így egy vadonatúj diagnosztikai opcióval bővülhet a pszichiáter szakorvosok tárháza.