A vendéglátásból közel 50 ezer olyan ember hiányzik, akik soha nem térnek vissza
A koronavírus-járvány által az egyik legsúlyosabban érintett ágazat kétségkívül a vendéglátás, ahonnan tömegesen jöttek el az emberek, hiszen semmi kilátásuk nem volt a lezárások alatt.
Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke a Napi.hu-nak adott interjújában elmondta, a felmondott dolgozók nagy többsége pályát változtatott, és soha nem is tervez visszatérni a a vendéglátásba, ez azonban arra kényszerítheti az éttermeket, hogy megemeljék az árakat.
A KSH adatai alapján 2019-ben 193 ezer ember dolgozott a szálláshely-szolgáltatásban, míg 2020 végére ez a szám 177 ezer alá csökkent. A vendéglátás területén pedig jelenleg 40-50 ezer ember hiányzik, akik nagy része pályaelhagyó és nem is akarnak visszatérni a szakmába.
Kovács László szerint a pályát elhagyók többsége a kereskedelemben és az építőiparban találta meg számításait, „olyan helyekre mentek, ahol biztonságban tudják a jövőjüket. Sokan kevesebb pénzért biztosabb megélhetést választottak, egyelőre” – fogalmazott a szakember. Meglátása szerint a béremelés jelentősen javítana a helyzeten.