Varsó lefoglalja az oroszok által követelt épületeket, hogy ukrán családokat költöztessen oda
A Szovjetunió idején épült bérházak jogi viták tárgyát képezik, a lengyel külügyminisztérium azonban át kívánja venni az irányítást felettük, válaszul az orosz agresszióra.
A varsói Sobieski utca 100. szám alatt található lakások az 1970-es években épültek a Szovjetunióval kötött megállapodások alapján, amikor Lengyelország még a szovjet blokk része volt. Luxushotelként és szovjet diplomaták rezidenciájaként használták őket – számolt be a Notes from Poland.
Az épületet a kommunizmus bukása után, 1990-ban elhagyták, bár a pletykák szerint az orosz hírszerzés még mindig használja, ezért a helyiek „Kémfalvának” (Szpiegowo) nevezték el. Időközben az ingatlan jogi vita tárgyává vált, Oroszország ugyanis tulajdonjogot követel felette, a lengyel fél azonban elutasítja ezt. 2016-ban a varsói bíróság kötelezte Oroszországot, hogy adja át az épületet, és fizessen 7,8 zloty kártérítést a jogellenes elfoglalás miatt.
Oroszország még nem tett eleget az ítéletnek, azzal érvelve, a helyszín egy diplomáciai állomáshely, ma délután azonban Varsó polgármester, Rafal Trzaskowski bejelentette, az Ukrajna elleni orosz agresszióra tekintettel lakásokat rendez be az épületben az ukrán gyermekes családok részére.
Świetne miejsce dla rodzin Ukrainców uciekających z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.
— Katarzyna Lubnauer (@KLubnauer) March 1, 2022
Decyzją @trzaskowski budynki w Warszawie odebrane Rosji!
Brawo!#StandWithUkraine pic.twitter.com/0RYLvFJT5Y
A korábban az épület visszaadásáról tárgyaló lengyel külügyminisztérium „az illetékes államigazgatási szervekhez fordult, és végrehajtási eljárást javasolt két… illegálisan az Orosz Föderáció tulajdonában lévő ingatlannal kapcsolatban”. A másik épület a Kielecka utca 45. szám alatt található, ugyancsak Varsóban.
A minisztérium hozzátette, hogy mindkét ingatlanra a „lengyel bíróságok jogerős és kötelező érvényű ítéletei vonatkoznak, amelyek elrendelik a jogos tulajdonosnak, az államkincstárnak való kiadásukat”. A jogi hírekkel és elemzésekkel foglalkozó Bezprawnik megjegyezte, a Varsóban található 21 ilyen épület közül csak 2 áll valóban orosz ellenőrzés alatt, sokat pedig kereskedelmi céllal bérelnek annak ellenére, hogy Moszkva szerint ezek diplomáciai hivatalok.
Natalia Panchenko, az Euromaidan-Varsó munkatársa üdvözölte a döntést, és kijelentette, fontos „szimbolikus gesztus” ukrán menekülteket elhelyezni az épületben. Megosztotta, az ukrán közösség adománygyűjtő kampányt indít a felújítás kifizetése érdekében.
Monika Beuth-Lutyk, Varsó szóvivője elmondta, a hatóságok 2 200 lakóhelyet biztosítottak a menekültek számára a csütörtöki invázió óta, a fizikai férőhelyek azonban fogynak, a város közeledik ahhoz a ponthoz, ami után már nem lesz képes több menekült befogadására.