Egy új munkacsoporttal még hatékonyabbá válik a magyar igazságszolgáltatás
Az új munkacsoport célja az igazságszolgáltatás hatékonyságának további javítása, amiről Varga Judit igazságügyi miniszter számolt be.
Varga Judit is folyamatosan azon dolgozik, hogy még nagyobb hatékonysággal működjön az igazságszolgáltatás Magyarországon. Ahogyan ő fogalmazott, közös erővel dolgoznak tovább ennek hatékonyságának növelésében, ami egyúttal változásokat is hoz magával.
„Közös erővel dolgozunk tovább az igazságszolgáltatás hatékonyságának növelése érdekében. Lényegesen rövidült a bírósági eljárások időtartama az új büntetőeljárási törvény 2018-as bevezetése óta. 2020-ban az elsőfokon jogerőre emelkedett ügyek kétharmadát zárták le 3 hónapon belül, a büntetőperek átlagos időtartama pedig a 2016-os tartam közel kétharmadára, 362 napról 262 napra csökkent.” – jelentkezett a Facebook oldalán Varga Judit.
A folyamatban lévő ügyek időtartama csökkent az eljárások felgyorsításával. „Az eljárások gyorsításának köszönhetően a folyamatban lévő ügyek időtartama mellett a számuk is csökkent, 4 év alatt 29967-ről szinte a felére, 15043-ra apadt a járásbíróságokon folyamatban lévő büntetőperek száma.”
Ugyanakkor még mindig előfordulhat a büntetőeljárások elhúzódása, de ezen is dolgoznak. „A statisztikák folyamatos és lényeges javulása ellenére azonban kivételes, egyedi esetekben még mindig előfordulhat a büntetőeljárások elhúzódása. Az újabb jogintézmények ugyanis nem minden esetben alkalmazhatók, például ha túl bonyolult a bizonyítás folyamata, az ügy terjedelme, a nagy mennyiségű nyomozati anyag vagy a terheltek magas száma miatt.”
Egy új munkacsoport jött létre, aminek a célja az igazságszolgáltatás hatékonyságának további javítása. „Az ilyen kivételes esetek felszámolása érdekében az Igazságügyi Minisztérium koordinálásával a mai napon új munkacsoport jött létre, amelynek célja az igazságszolgáltatás hatékonyságának további javítása. A munkacsoport a büntetőeljárások egészét vizsgálja, a nyomozástól kezdve a vádemelésen át, a bírósági eljárás befejezéséig.”
”A munkacsoport a központi közigazgatás és az igazságszolgáltatás különböző szerveiből tevődik össze, így az Igazságügyi Minisztériumon kívül a Belügyminisztérium, a Kúria, az Országos Bírósági Hivatal, a Legfőbb Ügyészség, az Országos Rendőr-főkapitányság és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal képviselői is részt vesznek a közös munkában.”