Van ország, ahol már az oktatás szerves részévé válik a klímaváltozás
Az idei évtől kezdődően minden új-zélandi iskolában tananyag lesz a klímaváltozás.
A cél az, hogy a vezető tudományos szervezetek által összeállított tananyag segítségével a diákok fel tudják dolgozni az „öko-szorongással” kapcsolatos érzelmeiket, és meg tudják tervezni saját környezetvédelmi aktivitásukat.
A klímaváltozást központi témává tevő tantervnek köszönhetően Új-Zéland egészen biztosan a világ élvonalába fog tartozni az éghajlatváltozással kapcsolatos oktatás tekintetében, ám a jövőben vélhetően több ország is hasonló lépésre szánja el magát. A szomszédos Ausztrália és az Egyesült Államok kormányai nemrég kemény kritikával szembesültek, mondván szinte semmit sem tesznek a témával kapcsolatos átfogó oktatás megvalósítása érdekében.
Az új-zélandi rendszer a helyi kormány tisztviselője szerint nem lesz a kötelező tantárgyak része, ám minden olyan iskolának erősen ajánlják a bevezetését, ahol 11-15 éves diákokat oktatnak.
„Az országban dolgozó tanároktól azt a visszajelzést kaptuk, hogy igény mutatkozik egy ilyen tantárgy megalkotására, ugyanis a diákok nap mint nap az éghajlatváltozásról beszélnek”, nyilatkozta James Shaw, Új-Zéland éghajlatváltozási ügyekért felelős minisztere.
Brit pszichológusok egy csoportja tavaly szeptemberben hozta nyilvánosságra kutatásaik eredményét, melyből kiderült, hogy a fiatalok úgy érzik, az idősebbek elárulták őket, semmit sem tesznek a klímaváltozás megállításáért, ez pedig sokaknál szorongást és depressziót vált ki, számolt be róla a The Guardian.