Van egy ország, ahol már kialakulhatott a koronavírussal szembeni teljes védettség
Izrael legnagyobb kórháza, a Seba Egészségügyi Központ szakértői szerint az országban létrejöhetett a tudósok által régóta várt nyájimmunitás.
A nyájimmunitás akkor alakul ki, amikor a lakosság megfelelő aránya rendelkezik kórokozóval szembeni antitestekkel, legyen szó éppen oltásról vagy arról, hogy egyszer már átestek a fertőzésen, így a populáció többi része is védve érezheti magát.
A közösségi immunitás szintjét a vírus transzmissziós, vagyis terjedési rátája alapján számolják ki. Dr. Ejal Lesem, a Seba Intézet Trópusi Gyógyászati Központjának igazgatója elmondta, koronavírus esetében a küszöbérték 65-70 százalékra tehető – írta az Israel21c hírportál.
Lesem a lap felkeresésére elmondta, jelentős visszaeséseket tapasztaltak a fertőzöttek számának napi növekményében annak ellenére, hogy újranyitották az iskolákat és ismét lebonyolíthatóakká váltak a tömegrendezvények.
Lesem úgy gondolja, főként a Pfizer-vakcina járulhatott hozzá a javuláshoz, ami egyúttal elősegíthette a nyájimmunitást is, arra a kérdésre viszont, hogy az egyre intenzívebben terjedő koronavírus-mutációkkal szemben is védhet-e az oltóanyag, nem tudott egyértelmű választ adni.
Izrael közel három hónapig tartó szigorú zárlat után nyitott újra, ám csupán azok az emberek vehetnek részt a mindennapi életben, akik megkapták a covid elleni vakcina mindkét dózisát.
Az országba kizárólag azok utazhatnak be, akik fel tudnak mutatni hasonló vakcinációs igazolványt, illetve átesnek egy kötelező PCR-teszten belépés előtt, melynek az eredménye negatív lett.