Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

AKTUÁLIS

AKTUÁLIS

Változnak a névadási szabályok – Kósa Lajos javaslatára szigorúbb elvek lépnek életbe

Változnak a névadási szabályok – Kósa Lajos javaslatára szigorúbb elvek lépnek életbe

Változnak a névadási szabályok – Kósa Lajos javaslatára szigorúbb elvek lépnek életbe
Unsplash/Giang Nguyen

Kövess minket a Google-ben

Legyen a Liner a követett forrásod

Jelöld be oldalunkat követett forrásként a Google Keresőben, hogy a friss hírek nagyobb eséllyel jelenjenek meg nálad a Vezető hírek találatok között.

Beállítom

Ahogy az várható volt, változnak a névadási szabályok.

Az Országgyűlés szerdán elfogadta Kósa Lajos javaslatát, mely az anyakönyvezhető utónevek szabályait módosítja. A „magyar utónévkincs megőrzése” céljából született törvény a névjegyzék összeállításának elveit is rögzíti, átláthatóbbá téve a folyamatot.

A cikk a videó után folytatódik

A kormánypárti politikus szerint az utónevek a nemzeti identitás fontos részét képezik, tükrözve a nyelvi kultúrát és hagyományokat. A módosítás értelmében a magyar és nemzetiségi utónévjegyzékek jövőben nem csupán online elérhetők, de miniszteri rendeletben is kihirdetik őket. A terület a kultúráért felelős miniszter, Hankó Balázs hatáskörébe kerül.

A törvény öt alapelvet is lefektet, melyek szerint az utóneveket a köznyelvi kiejtéshez és a magyar helyesírás szabályaihoz kell igazítani. Az ősi magyar nevek csak hiteles, középkori források alapján kerülhetnek be a jegyzékbe, míg írói fantázianevek kizárólag széles körben ismert, maradandó értékű alkotásokból származhatnak, amennyiben illeszkednek a magyar vagy európai névkultúrába.

Idegen eredetű nevek esetén csak a magyarban meghonosodott formák elfogadhatók, továbbá kizárólag olyan név kerülhet be a listába, mely nem hátrányos a viselője számára, s nem befolyásolja negatívan a gyermek személyiségfejlődését sem.

Kövess minket a Google-ben

Legyen a Liner a követett forrásod

Jelöld be a Linert követett forrásként a Google-ben.

Beállítom

Kósa Lajos korábban példaként említette, hogy igen megkérdőjelezhetőnek tartja a Gyűrűk Ura regényekből átvett nevek – mint Gandalf, Legolász, Bilbó vagy Frodó – névjegyzékbe való felvételét.

A következő cikkhez görgess lejjebb