Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,98 Ft
Euró
393,87 Ft
Font
460,64 Ft
Bitcoin
70,610 $

Hadat üzent a “botrányos vakcinaegyenlőtlenségnek” a WHO főigazgatója

Az Egészségügyi Világszervezet szerint nem lesz vége a járványnak, amíg a világon bárhol is fertőz a koronavírus.

Fotó: MTI/EPA/Luong Thai Linh
Külföld

Kornis Vivien

Szerkesztő

A Covid-19 járvány nyúlását a vakcina-elosztás “botrányos egyenlőtlensége” okozza – jelentette ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezetője hétfőn, és újabb célokat tűzött ki a legszegényebb országokban élő emberek védelmének érdekében. 

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója arra figyelmeztetett, hogy egyetlen ország sem feltételezheti, hogy elmúlt a fenyegetés, függetlenül az oltási kampányának sikerességétől mindaddig, amíg a SARS-CoV-2 vírus és változatai a Föld bármely pontján még terjednek.  Soron kívül Nem sok bolt lesz nyitva az ünnepek alatt, érdemes hamar letudni a bevásárlást

“A világ továbbra is nagyon veszélyes helyzetben van” – közölte Tedrosz Adhanom a 194 tagállam egészségügyi miniszterei éves gyűlésének megnyitóján. A főigazgató hangsúlyozta, hogy idén több koronavírus-fertőzésről tettek jelentést szerte a világon, mint a tavalyi évben összesen. 

Ha így folytatjuk, az idén elhunytak száma három héten belül meghaladja a tavalyi összes halálesetet. Tragikus a helyzet.

A főigazgató szerint a Föld csupán 10 országa adta be az összes beadott oltás 75 százalékát – írja a South China Morning Post.

Nem lehet ezt diplomatikusan megfogalmazni: a világ oltóanyagainak többségét előállító és megvásárló országok kis csoportja irányítja a világ többi részének sorsát.

A WHO és a GAVI által közösen vezetett Covax február óta 72 millió dózis oltóanyagot kézbesített 125 országnak február óta – ez alig elegendő a teljes lakosságuk 1 százalékának vakcinával való immunizálására. 

A főigazgató ezért arra sürgeti az egyes országokat, hogy adományozzanak vakcinadózisokat a Covaxnak ahhoz, hogy szeptemberig elérhető legyen a 10 százalékos arány. Ez további 250 millió ember beoltását jelentené csupán négy hónap alatt – magyarázta Tedrosz Adhanom. 

Ez egy kritikus lépés a betegség és a halál megállításához, az egészségügyi dolgozók biztonságához és a társadalmak és gazdaságok újraindításához.

Mindeközben Emmanuel Macron francia elnök és Angela Merkel német kancellár a WHO megerősítéséért kampányol, és egy globális egészségügyi veszélyhelyzeti bizottság felállítását sürgeti.