Vadonatúj légzési technikával segíthető elő a kijózanodás folyamata
Meglepő ötlettel álltak elő a kutatók, ugyanis kiderítették, hogy egy gyors légzési technika alkalmazásával pillanatok alatt eltávolítható az alkohol a mámoros állapotba került személyek szervezetéből.
Meglepő ötlettel álltak elő a kutatók, ugyanis kiderítették, hogy egy gyors légzési technika alkalmazásával pillanatok alatt eltávolítható az alkohol a mámoros állapotba került személyek szervezetéből.
A Torontói Egyetem tudósai rájöttek, hogy ha bizonyos intenzitással előidézik a hiperventillációt, vagyis a szapora légzést, azzal felgyorsíthatják az alkohol kiürülését, ezáltal hamarabb kijózanodhatnak az emberek, és még akár a másnaposság is elkerülhető.
Az úgynevezett izokapnikus hyperpnea (IP) lényegében kontrollált hiperventilláció, mely során a ClearMate névre keresztelt készülék segítségével egy oxigén- és szén-dioxid-palackhoz csatlakoztatott gázmaszkkal levegőkeveréket juttatnak az érintett egyének tüdejébe.
Az alkohol lényegében egy méreganyag, amit a máj bont le, gyakran viszont a tömény italfogyasztás következtében ehhez rengeteg idő kell, alkoholmérgezés esetében pedig a metabolizmus folyamatát nem tudták felgyorsítani.
A Nature tudományos folyóiratban közzétett tanulmányban a kanadai kutatók bebizonyították, hogy az alkoholt légzés útján is semlegesíteni lehet, tehát egyáltalán nem véletlen, hogy a szesz szagát az illuminált állapotban lévő személyek szájából is érezhetjük.
Az eltúlzott hiperventilláció sem jó ötlet, mivel túl sok szén-dioxid ürülhet ki a szervezetből, ami ájuláshoz vezethet. Az eszköz éppen ezt a problémát oldja meg – szén-dioxid és oxigén keverékével táplálja a tüdőt anélkül, hogy a páciensnél eszméletvesztés lépne fel.
Joseph Fisher, a ClearMate feltalálója elmondta,
Fisher szerint a készüléket azoknál is használni lehet, akik a túlzott alkoholfogyasztástól elvesztették az eszméletüket, mivel egy vékony csövet helyezhetnek a légcsőbe, amelyen keresztül könnyedén megoldható a lélegeztetés.