Felfedeztek egy újabb eljárást, amellyel megállítható az agresszív tumorok növekedése
Tudósok már jó ideje tudják, hogy a tejsav elősegítheti a daganatok növekedését, de a kapcsolat mögött húzódó biológiai mechanizmusok tisztázatlanok maradtak – egészen mostanáig.
A rosszindulatú daganatok és a tejsav közötti interakciókat vizsgáló legújabb tanulmányt a Vrije Universiteit Brussel (VUB) tudósai vezették, akik annak a kimutatására vállalkoztak, hogy a tejsav miként zavarja meg a szervezet tumorok elleni védekezését.
Már régóta bizonyított tény, hogy a rákos sejtek nagy mennyiségű tejsavat termelnek, így a daganatok növekedését elősegítő kulcsfontosságú üzemanyagforrásként működhetnek. Az új tanulmány során azt vizsgálták, hogy ez a folyamat miként érhető el az úgynevezett makrofágok segítségével, amelyek megfelelő körülmények között képesek elpusztítani a ráksejtek bizonyos típusait.
A makrofágok kulcsfontosságú szerepet játszanak abban, ahogyan a szervezetünk felismeri és elpusztítja a káros organizmusokat, például a baktériumokat, ezenfelül a legfőbb védelmi bástyának számító T-sejteket is működésbe hozhatják, továbbá nagy mennyiségben jelen vannak a daganatokban, ahol különböző módokon befolyásolhatják a rák előrehaladását, ezért ex vivo mintákon keresztül vizsgálták anyagcsere-jellemzőiket.
Mindezek alapján kimutatták, hogy a makrofágok ebben a környezetben tejsavat használnak fel energiaként, ám ez végül arra készteti őket, hogy fokozatosan olyan sejtekké alakuljanak át, amelyek a daganat növekedését irányítják ahelyett, hogy megtámadnák őket. Ráadásul a tejsav hatására semlegesítik az immunsejtek aktivitását is, amelyek normális esetben blokkolnák a tumorokat, ezáltal súlyosan veszélyeztethetik az immunválaszt.
Tudósok úgy gondolják, hogy ez a folyamat szerepet játszhat az immunterápia hatékonyságában – a rákkezelés azon ágában, amelynek célja, hogy különböző eszközökkel fokozza a szervezet immunválaszát a betegséggel szemben. Erre azonban nem minden páciens reagál, ezért kutatók azt gyanítják, hogy a tumorkörnyezetben lévő tejsav hatására a makrofágok kikapcsolják a gyilkos immunsejteket, amelyeket a terápia próbál stimulálni.
Kutatók a daganatokban a tejsavképződés megakadályozását tűzték érdemi célnak, és van néhány ötletük arra vonatkozóan, hogyan lehetne ezt megvalósítani. A tejsavtermelés teljes leállítása az egyik lehetséges megoldás, bár mivel a daganatban más sejttípusok is előállítják ezt a szerves vegyületet, kérdéses, hogy be lehet-e lőni mesterségesen egy előzetesen meghatározott szintre a koncentrációt.