Az egyik utolsó megmaradt Tienanmen téri emlékművet is eltüntették Kínában
A Tienanmen téri tüntetéseken meggyilkolt áldozatok emlékére állított egyik utolsó emlékművet is eltüntették a kínai hatóságok.
A Tienanmen téri tüntetések emléke egyike azoknak, melyet Kína nyom nélkül el akar tüntetni, az egyik híd járdájára festett kalligráfia pedig az áldozatok előtt tisztelgett, ám a kínai hatóságok most ezt is eltüntették. A hatóságok ráadásul közölték, hogy ők semmi mást nem tettek, csak „rutinszerűen karbantartották” a járdát.
Ez pedig egy újabb példája annak, hogy Peking milyen agresszívan lép fel mindenkivel szemben, aki ellenvéleményt mer megfogalmazni a kommunista kormány ellen, a legújabb céltáblájuk pedig Hongkong, azon kevés helyek egyike, ahol még engedélyezték a Tienanmen-tüntetésekről való nyilvános megemlékezést.
Az 1989-ben történt mészárlás azért történt, mert az embereknek elege lett az elnyomó kormányból, és kimentek az utcákra, hogy politikai szabadságjogokat követeljenek – több ezer ember heteken át kitartóan a téren táborozott, ám 1989 júniusában bevonult a hadsereg, a katonák pedig tüzet nyitottak a civilekre.
A kínai kormány hivatalos tájékoztatása szerint 200 civil, és néhány tucat katona vesztette életét a mészárlásban, azonban független becslések szerint ez a szám meg sem közelíti a valóságot, és akár 10 ezer ember is életét veszthette. Kína pedig az elmúlt időszakban mindent megtett annak érdekében, hogy elnyomja az ellenzéki hangokat Hongkongban, a múlt hónapban pedig eltávolították a Hongkongi Egyetem egyik ikonikus szobrát, a „Szégyen oszlopát”.
Ezt követően pedig másnap két másik egyetemen is eltávolították az emlékműveket, e hónap elején pedig bebörtönöztek egy demokráciapárti aktivistát, mert virrasztást szervezett a Tienanmen téri mészárlás emlékére. Az elmúlt két évben pedig a hatóságok a koronavírus-járványra hivatkozva tiltották be a megemlékezéseket – írja a BBC.