Utcai blokádra buzdít Jakab Péter, Magyar Péterhez is van kérése
A Tisza Párt elnökétől azt kéri, „biztosítsa a társadalmi, utcai nyomásgyakorlást egészen addig, amíg a Tisztelt Ház meg nem hajol a népakarat előtt, s meg nem szavazza önmaga feloszlását”.
„Ha Magyar Péter biztosítja az utcai nyomásgyakorlást, azaz tüntetést, blokádot, akkor én kezdeményezem a parlament feloszlatását és az előre hozott választás kiírását” – írta a közösségi médiában Jakab Péter, a Nép Pártján Mozgalom vezetője. Kiemelte, hogy a parlament feloszlatásához, s az előre hozott választás kiírásához szükséges határozati javaslatot majd ő országgyűlési képviselőként benyújtja a parlament elé, a Tisza Párt vezetőjétől pedig azt kéri, „biztosítsa a társadalmi, utcai nyomásgyakorlást egészen addig, amíg a Tisztelt Ház meg nem hajol a népakarat előtt, s meg nem szavazza önmaga feloszlását”.
Vagyis tüntetésre, rendbontásra, blokádra, általános engedetlenségre buzdít Jakab, aminek lehet büntetőjogi következménye – teszi hozzá a Magyar Nemzet. Ifjabb Lomnici Zoltán a lapnak úgy fogalmazott, utcai blokád szervezésére és az Országgyűlésre gyakorolt nyomás jogellenes nyomásgyakorlásra irányuló cselekmények – amennyiben kívül esnek a szabad véleménynyilvánítás körén – bizonyos feltételekkel bírhatnak büntetőjogi relevanciával is. Az alkotmányjogász kifejtette, az alaptörvény biztosítja a békés gyülekezés jogát, amely minden magyar állampolgárt megillet.
„E jog alapján a polgárok szabadon szervezhetnek és vehetnek részt gyűléseken, amennyiben azok békések és nem sértik mások jogait. Azonban a gyülekezési jog gyakorlása nem korlátlan, ugyanis, ha a blokád vagy tüntetés békés jellege megszűnik, akkor a gyülekezési jog gyakorlása alkotmányellenesnek minősül és a hatóságok kötelesek feloszlatni a gyűlést” – magyarázta a szakember. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy aki nagy nyilvánosság előtt, a köznyugalom megzavarására alkalmas módon a hatóság rendelkezésével szemben általános engedetlenségre uszít, bűncselekményt követ el és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A szakember egyúttal elmondta azt is: a gyülekezési jogról szóló törvény kimondja, hogy egy gyűlést annak szervezője köteles legfeljebb három hónappal és a felhívás előtt legalább 48 órával bejelenteni az illetékes rendőrkapitányságnak. „Ha a szervező ennek nem tesz eleget, azaz elmulasztja a bejelentést, szabálysértést követ el” – fűzte hozzá Lomnici Zoltán. De azt is megírtuk, hogy Jakab Péter korábban nyilvános levelet írt Magyar Péternek, akitől szívességet kért. Magyar finoman jelezte, nemigazán nyitott az ehhez hasonló „együttműködésekre”.
Közben a Jobbik volt elnöke megjelent a politikus egyik posztja alatt, amit Takács Péter egészségügyi államtitkár kapcsán írt. „Megérkezett a Belügyminisztérium válasza Magyar Péter egészségügyet érintő kérdéseire. Képviselő úrnak hivatalosan is továbbítottam további felhasználásra” – fogalmazott Jakab a hozzászólásának első felében. Az üggyel kapcsolatos részleteket ebben a cikkben fejtettük ki bővebben.