Erre képesek a fegyverek, amelyeket Ukrajna kap az Egyesült Államoktól
Nagyobb hatótávolságú fegyvereket kap Ukrajna, de az Egyesült Államok „nem bátorítja őket vagy teszi lehetővé Ukrajnának“, hogy orosz területre is lecsapjanak.
Magas rangú amerikai kormányzati tisztviselők kedden megerősítették, hogy az Egyesült Államok az Ukrajnának szánt 11. biztonsági segélycsomag részeként amerikai gyártmányú, nagy mozgékonyságú tüzérségi rakétarendszereket, úgynevezett HIMARS-okat küld Ukrajnának.
A tisztviselők elmondták, hogy a HIMARS-ok olyan lőszerekkel lesznek felszerelve, amelyek lehetővé teszik Ukrajna számára, hogy rakétákat indítson mintegy 80 kilométerről. Bár ez jóval kevesebb, mint a rendszerek maximális hatótávolsága, amely körülbelül 300 kilométer, de sokkal nagyobb, mint bármi, amit eddig Ukrajnának küldtek.
Az Egyesült Államok által Ukrajnának a múlt hónapban küldött M777-es Howitzerek például jelentősen megnövelték a hatótávolságot és a teljesítményt a korábbi rendszerekhez képest, de még ezek hatótávolsága is csak 25 kilométer körül van.
A szerdán hivatalosan bejelentendő új biztonsági segélycsomag légtérellenőrző radarokat, további Javelin páncéltörő fegyvereket, tüzérségi lövedékeket, helikoptereket, taktikai járműveket és alkatrészeket is tartalmaz majd, hogy az ukránok folytathassák a felszerelések karbantartását.
A CNN korábban arról számolt be, hogy amerikai tisztviselők hetekig vitatkoztak arról, hogy küldjenek-e Ukrajnának fejlett rakétarendszereket, mert azok sokkal messzebbre képesek csapást mérni, mint bármely, már meglévő fegyverük. A fegyverek nagy hatótávolsága, amely technikailag alkalmas arra, hogy orosz területre csapást mérjenek, aggodalmakat keltett azzal kapcsolatban, hogy Oroszország provokatívnak tekintheti a szállítmányokat.
A tisztviselők kedden azt mondták, hogy az Egyesült Államok „nem bátorítja vagy teszi lehetővé Ukrajnának, hogy a határain túlra csapjon le“, és „nem törekszik a háború meghosszabbítására“.
Azt is elmondták, hogy biztosítékokat kaptak Ukrajnától arra vonatkozóan, hogy nem fogják a rendszereket Oroszországon belüli támadások indítására használni. Hangsúlyozták azonban, hogy a konfliktus alakulása során az Egyesült Államok „továbbra is Ukrajna legsürgetőbb szükségleteihez igazítja“ segítségét.
A tisztviselők azt is elmondták, hogy az új rakétarendszerek segítenek abban, hogy Ukrajna „a lehető legerősebb pozícióba kerüljön a tárgyalóasztalnál“ Oroszországgal szemben, és megismételték, hogy az USA „sem nyilvánosan, sem négyszemközt nem fog nyomást gyakorolni az ukrán kormányra, hogy területi engedményeket tegyen“.
(CNN)