Az USA három rakétát fogott el Jemenből, amiket Izraelre lőhettek ki
A Jemenből kilőtt rakéták Izrael felé tartottak, amikor az USA egyik hajója közbelépett, és megsemmisítette a fegyvereket.
Az amerikai haditengerészet egyik hajója csütörtökön a Vörös-tengeren lendült akcióba, melynek során rakétákat és drónokat lőtt ki, amiket az Irán által támogatott jemeni Huthi-lázadok indítottak útnak.
A Pentagon közleménye szerint a rakéták és a drónok valószínűleg Izrael felé tartottak, ott csapódtak volna be. Az amerikai romboló egész pontosan három szárazföldi támadó cirkálórakétát és több drónt fogott el.
Abban is biztosak, hogy a jemeni Huthi-erők lőtték ki a rakétákat, melyekkel izraeli célpontokra akarhattak lőni. A USS Carney névre keresztelt romboló a Vörös-tengeren járőrözött a Joe Biden amerikai elnök által elrendelt, erősen megerősített amerikai katonai jelenlét részeként.
A nyílt vízbe zuhanhattak a rakéták
Ezzel az a céljuk, hogy fenntartsák a stabilitást az Izrael és a Hamász militáns csoport között a Gázai övezetben dúló háború miatt. Az USA szerint a kilőtt rakétáknak nem voltak áldozatai, azok nem értek szárazföldet, végül valószínűleg a nyílt vízbe zuhantak.
Azt azonban nem tudják biztosan megmondani, mit céloztak a rakétákkal és a drónokkal, de látták, hogy azok Jemenből indultak útnak, és észak felé tartottak a Vörös-tenger mentén. Az USA kiemelte, rendelkeznek azon képességekkel, hogy megvédjék szélesebb körű érdekeiket a térségben, és megakadályozzanak egy regionális eszkalációt.
Két repülőgép-hordozót is küldtek a térségbe Biden parancsára, de a légvédelem is aktív a helyszínen. Kedden a Pentagon például egy 2000 fős egység készenlétbe helyezését rendelte el egy esetleges bevetésre.
Lloyd Austin védelmi miniszter ennek kapcsán azt mondta, a bevetés lehetővé tenné az Egyesült Államok számára, hogy „gyorsabban reagáljon” a válságra, mialatt a Fehér Ház kimelte, nem áll szándékában amerikai harcoló erőket telepíteni a helyszínre.
Úgy tudni, hogy a bevetésre felkészített csapatok támogató feladatokat látnának el, például orvosi segítséget nyújtanának és robbanóanyagokat kezelnének – írja a CNA. Biden tagadta, hogy az amerikai erők az izraeli erők oldalán harcolnának egy válasz kíséretében, de azt elismerte, a hadsereg tárgyalásban áll annak kapcsán, hogy mik az alternatívák egy esetleges Hezbollah-támadás esetén.