USA: Oroszország segít Észak-Koreának a rakétakísérletekben
Az amerikai kormány több orosz szervezetet és magánszemélyt szankcionált, mert állítólag segítettek egy észak-koreai ügynöknek, hogy ellátmányt szerezzen Phenjan számára a rakéta- és atomprogramjához.
Az amerikai pénzügyminisztérium közleményben jelentette be, hogy a Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatal két orosz állampolgárt és három vállalatot szankcionált „a KNDK tömegpusztító fegyver- és ballisztikusrakéta-programjának folyamatos fejlesztésének támogatása miatt“.
A minisztérium azt állította, hogy az Apollon OOO orosz vállalat és annak igazgatója, Alekszandr Andrejevics Gajevoj segített az észak-koreai állami tulajdonú Korea Ryonbong General Corporation vállalatnak és képviselőjének, Pak Kwang Hunnak abban, hogy forrásokat szerezzen a fegyverprogramokhoz.
A Pénzügyminisztérium azt állította, hogy Pak Kwang Hun „álnéven tevékenykedett, és valószínűleg azért adta ki magát az Apollon alkalmazottjának, hogy megtévessze a beszállítóit a vállalaton keresztül beszerzett termékek valódi végfelhasználójáról“.
Két másik orosz vállalatot, az RK Briz OOO-t és a Zeel – M Co. vállalatot is szankciókkal sújtottak, a Zeel igazgatójával, Alekszandr Alekszandrovics Csaszovnyikovval együtt, mert állítólag segítették Észak-Koreát „különböző cikkek beszerzésében és szállításában a KNDK más kormányzati szervezetei számára“.
Washington nem pontosította, hogy az orosz cégek és képviselőik állítólag milyen árucikkeket adtak el Paknak. A szankciók következtében a feketelistán szereplő személyek és cégeik nem folytathatnak üzleti tevékenységet, illetve nem rendelkezhetnek tulajdonnal az Egyesült Államokban, valamint az USA-ban esetleg meglévő vagyonukat is befagyasztanák.
Brian E. Nelson, a pénzügyminisztérium terrorizmusért és pénzügyi hírszerzésért felelős államtitkára azt állította, hogy „oroszországi székhelyű személyek és szervezetek hálózata“ „bűnrészes“ abban, hogy segítették Észak-Koreát „illegális“ ballisztikus rakétaprogramjának kifejlesztésében. Phenjan ragaszkodik ahhoz, hogy joga van rakétákat és más fejlett fegyvereket fejleszteni, azzal érvelve, hogy a program célja az USA elrettentése és egy esetleges ellenséges hatalomátvétel elkerülése Washington és szövetségesei részéről.
Phenjan idén fokozta rakétatevékenységét, különböző típusú lövedékeket tesztelt, köztük állítása szerint hiperszonikus rakétákat és egy „felderítő műholdat“, amely képes lenne „valós időben“ követni az USA összes katonai mozgását a térségben.
(RT)