Újabb koronavírus elleni gyógyszer fejlesztésén dolgoznak
Új koronavírus elleni készítményt fejlesztenek az Egyesült Államokban, mely mesterségesen létrehozott, hibrid antitesteket tartalmaznak.
A Texasi Egyetem egészségtudományi központjában dolgozó Zhiqiang An és kollégái a megfertőződést követően viszonylag lassan megjelenő, ám pontosan az adott kórokozóra szabott IgG típusú antitestek SARS-CoV-2-t célzó töredékeit „fércelték össze” egy másik típusú molekulával, az IgM ellenanyaggal, amely gyorsan megjelenik számos különböző fertőzés esetén.
A létrehozott IgM-ek sokkal erősebb „semlegesítő” hatással bírnak a SARS-CoV-2 több mint 20 variánsával szemben, mint az IgG antitestek önmagukban.
A Nature című tudományos folyóiratban publikált eredmények szerint amikor a hibrid ellenanyagot egerek orrába fecskendezték a megfertőződést megelőző vagy követő hat órában, akkor a vírus mennyisége jelentősen csökkent a rágcsálók tüdejében két nappal a megfertőződést követően.
An és csapata szerint az általuk létrehozott antitestet egyfajta vegyi maszkként használhatná bárki, aki kapcsolatba került a vírussal, valamint extra oltalmat jelenthet azok számára, akiknek nem nyújtanak teljes védelmet a vakcinák.
Mivel az IgM molekulák viszonylag stabilak, ezért akár olyan orrspray is készíthető a felhasználásukkal, amelyet a gyógyszertárakban lehet értékesíteni és vészhelyzet esetére otthon tartani.
Az antitest klinikai tesztjeit a tanulmányban közreműködő kaliforniai biotechnológiai vállalat, az IGM Biosciences fogja elvégezni.
Forrás: MTI