Az Egyesült Államok Izraelből küld Patriot rakétákat Ukrajnának
Ez az orosz-ukrán háború kezdete óta a legnagyobb fegyverszállítmány, ami Izraelből Ukrajnába érkezik.
Sajtóértesülések szerint az amerikai hadsereg a héten mintegy 90 Patriot légvédelmi rakétát szállított Izraelből Lengyelországba, ahonnan a szállítmányt majd továbbítják Ukrajnába.
Az Axios három, a művelet részleteit ismerő forrásra hivatkozva azt írja, a Pentagon egyik kiemelt célja volt, hogy megerősítse Ukrajna légvédelmét, főként az orosz támadások által veszélyeztetett kritikus infrastruktúrák védelme érdekében. Ez az egyik legnagyobb fegyverszállítmány, ami Izraelből Ukrajnába érkezik az orosz invázió kezdete óta.
Az izraeli légierő 2023 áprilisában hivatalosan is kivonta a használatból a Patriot légvédelmi rendszert, amit több mint 30 éve használtak az Öböl-háború óta. Izrael időközben saját, fejlettebb légvédelmi rendszereket fejlesztett ki, így a Patriot-ütegek többsége már csak kiképzési célokat szolgált vagy a raktárban porosodott.
A döntés hátterében igen hosszas egyeztetések állnak: az ukrán kormány javaslatot tett az Egyesült Államoknak és Izraelnek, hogy a feleslegessé vált rakétákat Izrael adja vissza az USA-nak, melyeket egy kis felújítás után Ukrajnába szállíthatnának. Izrael azonban kezdetben habozott, attól tartva, hogy Oroszország válaszul fejlett fegyvereket szállíthat Iránnak.
Egy izraeli tisztviselő szerint Benjamin Netanjahu miniszterelnök végül szeptember végén jóváhagyta az átadást. Az izraeli fél előzetesen értesítette Moszkvát, hangsúlyozva, hogy a Patriot rendszerek csak visszakerülnek az Egyesült Államokba, és Izrael nem szállít közvetlenül fegyvereket Ukrajnának.
Az elmúlt napokban az amerikai légierő C-17-es szállítógépei Izraelből a lengyelországi Rzeszówba repültek, mely az Ukrajnának szánt fegyverszállítmányok egyik fő elosztóközpontja: a források szerint a szállítmány mintegy 90 elfogórakétát tartalmazott, melyeket Ukrajna meglévő Patriot rendszereivel használhat. A rakéták mellett további berendezések, például radarok előbb az Egyesült Államokba kerülnek, ahol felújítják őket, mielőtt Ukrajnába szállítanák.