Válaszolt a globális minimumadó vétójára az Egyesült Államok, 43 éves megállapodást mondtak fel
Súlyos következménye lett annak, hogy a magyar kormány megvétózta a globális minimumadó bevezetését.
Az amerikai pénzügyminisztérium ugyanis úgy döntött, hogy felmondja a két ország között kötött 1979-es adóegyezményt – írja a Reuters. Hivatalosan nem a minimumadó miatt mondták ezt fel, de az időzítés miatt a helyzet egyértelmű.
Az amerikai pénzügyminisztérium azzal indokolta a szerződés egyoldalú felmondását, hogy mivel Magyarországon 9 százalékos a társasági adókulcs (USA-ban 21%), ezért az egyezmény már csak Magyarország számára kedvező, az amerikaiak számára nem.
A pénzügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy Magyarország az amerikai kormány régi aggodalmát erősítette meg azzal, hogy megakadályozták a globális minimumadó Európai Uniós szintű bevezetését:
A globális minimumadó eredeti célja az lett volna, hogy az óriáscégek adóelkerülését végre vissza lehessen szorítani, a magyar kormány viszont amellett érvel, hogy súlyosan visszavetné a gazdaságot, ha emelni kellene a társasági adót.
A globális minimumadó meglehetősen nagy vitákat generált, mivel sokan úgy tartják, hogy ez tulajdonképpen csak a nagyobb gazdaságoknak jó, mert egységes adókulccsal megszűnne a kisebb országok versenyelőnye a kedvezőbb adózásnak köszönhetően.