A túladagolás ellen küzd az USA első kábítószer-injekciós központja
A fogyasztók állandó megfigyelés alatt, nyugodt környezetben lőhetik be magukat, túladagolás vagy életveszélyes reakció esetén pedig a központ munkatársai közbelépnek.
Rendhagyó módszerrel harcol egy New York-i központ a drogtúladagolás ellen, lehetővé teszi ugyanis, hogy a fogyasztók ellenőrzött körülmények között használják a kábítószert. A teremben 8 nyitott fülke található, amelyek mindegyike székkel, asztallal és tükörrel van felszerelve – utóbbi azért szükséges, hogy a túloldalról nézve gyorsan kiderüljön, ha „valami baj van”.
Egy rendszeres látogató, a 29 éves Mark elmondta, a fogyasztók egész idő alatt megfigyelés alatt állnak, szól a zene és nyugodt a környezet, ellentétben a nyilvános mosdókkal, ahol az emberek jönnek-mennek, és nagyobb az esélye az injekció elhibázásának, ami tályogot is okozhat. Ő maga a nyugtatóktól és opiátoktól való függőségétől próbál megszabadulni, ezért jár a központba.
A drogtúladagolás a világjárvány tetőpontján, 2020-ban csak New Yorkban 2 062 ember halálát okozta, legmagasabb arányban a szegényebb negyedekben és a fekete közösségekben. 2019-ben az áldozatok száma 1 500 alatt maradt, 2015-ben pedig az 1 000-et sem érte el. 2020 áprilisa és 2021 áprilisa között rekord mennyiségű, több mint 100 000 túladagolás miatt bekövetkezett halálesetet regisztráltak az Egyesült Államokban.
A New York-i esetek mintegy 77 százalékáért a fentalin felelős, amit gyakran kevernek heroinnal és kokainnal, és ami tavaly szeptemberben a Drót című HBO drámasorozat szereplője, Michael K. Williams halálát is okozta. A központ igazgatója, Sam Rivera elmondta, a fentalin minden kábítószerben megtalálható, amit eddig teszteltek.
Rivera szerint az OnPoint NYC által alkalmazott modell nem új, Európa egyes részein már jó ideje használják. Az intézményben rendelkezésre áll oxigén, és ha ez nem lenne elég, naloxin is van, ami az opioid túladagolás fő ellenszere. Ritkán fordul elő, hogy a személyzetnek be kelljen avatkoznia a droghasználat során, általában hetente egyszer; a személyzet eddig 133 alkalommal lépett közbe két helyszínen.
Az injekciós szobák politikai darázsfészket jelentenek, a republikánusok a héten azzal vádolták meg Joe Biden elnököt, hogy crack pipákat akar finanszírozni. A szövetségi kormány hivatalosan nem támogatja a programot, az igazságügyi minisztérium azonban közölte, tanulmányozza azt, és „tárgyalásokat folytat az állami és helyi szabályoz hatóságokkal az ilyen helyek megfelelő védőkorlátairól, beleértve az ártalomcsökkentést és közbiztonságot”.
Az ellenzék attól tart, a központok több kábítószer-használót vonzanak a térségbe, szerintük célszerűbb lenne megkönnyíteni a lakosság számára a naloxon beszerzését és forgalmazását – számolt be a france24.