Az USA azt akarja, hogy az EU amerikai gyártású fegyvereket vegyen
A felhívás azután érkezett, hogy az amerikai kormány a közelmúltbeli lépéseivel arra késztette az EU-t, függetlenedjen az Egyesült Államoktól fegyverbeszerzések terén.
Az Egyesült Államok kormányzati tisztviselői arra kérik európai partnereiket, hogy a jövőben is részesítsék előnyben az amerikai gyártású haditechnikai eszközöket – értesült a Reuters hírügynökség több forrásból.
A megkeresés annak fényében érkezett, hogy az Európai Bizottság márciusban átfogó javaslatot tett a közös védelmi kiadások növelésére, valamint az EU-n belüli hadiipari együttműködés erősítésére.
A bizottsági javaslat értelmében az uniós tagállamoknak ösztönözniük kellene a kontinensen belüli védelmi ipari szereplőkkel való együttműködést, ami csökkentheti a nem EU-s – így például amerikai és brit – vállalatok részvételi lehetőségeit a beszerzésekben.
Mindezek ellenére Marco Rubio amerikai külügyminiszter március végén világossá tette a balti államok külügyminisztereivel folytatott egyeztetésein: az Egyesült Államok továbbra is számít arra, hogy az európai országok amerikai fegyvereket vásárolnak.
NE HAGYD KI
Két, a tárgyalásokat ismerő forrás szerint Rubio jelezte: Washington nem nézné jó szemmel, ha az amerikai cégeket kizárnák az uniós védelmi pályázatokból.
Egy észak-európai diplomata szintén megerősítette, hogy amerikai részről ismételten nyomásgyakorlás tapasztalható, ezúttal annak érdekében, hogy az Egyesült Államok hadiipara ne veszítsen pozíciót az európai beszerzési piacokon. A külügyminiszter várhatóan a brüsszeli látogatása alkalmával is tárgyal majd az ügyről.
A kialakult helyzet rendkívül furcsa tekintettel arra, hogy az amerikai elnök hónapok óta sürgeti az európai országokat, hogy növeljék védelmi kiadásaikat és fokozzák önálló biztonsági felelősségvállalásukat. Ez pedig arra ösztönözte az EU-t, hogy egyre inkább csökkentse az Egyesült Államoktól való stratégiai függőségét, és inkább az európai gyártókat részesítse előnyben a fegyverbeszerzések során.