Űrfelvonót terveznek a Holdra, olcsóbbá válhat a közlekedés az univerzumban
Az emberek holdra juttatása korántsem egyszerű feladat, a missziók több milliárd dollárt emészthetnek fel, nem mellesleg veszélyesnek is számítanak.
Ezen problémákat orvosolandó tudósok már 2019-ben felvetették egy felvonó megépítésének ötletét, ami a maga 400 ezer kilométeres magasságával közvetlen összeköttetést létesíthetne a Föld és a Hold között.
A Science Focus tudományos magazinban megjelent tanulmány alapján elképzelhető, hogy a masszív épületet akár alig 40 tonnányi súlyból meg lehetne oldani – feltéve, ha nem lenne vastagabb a lift egy egyszerű ceruzánál.
A felvonót nem feltétlenül fémből kellene megalkotni, elegendő lenne hozzá az olyan kisebb tömeggel és fajsúllyal rendelkező anyag is, mint például a Kevlár, hiszen a Holdon nincs gravitáció, így könnyebben mozoghatna a térben a szerkezet.
Az űrlift ötletével már a század eleje óta foglalkoznak, a NASA például úgy gondolja, sokkal olcsóbb alternatívája lenne az egység a hagyományos rakétáknak és űrhajóknak, melyek minden egyes kilogramm szállítandó rakomány után 10 ezer dolláros költséggel terhelik az űrügynökség kasszáját.
A felvonó kiadásait 100 dollár per kilogramm alá lehetne szorítani, ezáltal a jelenlegi missziók összköltségének 5 százalékából megoldhatnák a küldetések egészét, ami óriási előrelépésként értékelhető.
Hogy végül képes lesz-e megvalósítani a sci-fi filmekbe illő ötletet bármelyik vállalat vagy űrhivatal, nehéz megjósolni, bár a legnagyobb gondot a munkálatok jelentenék, amelyek évtizedeken keresztül tarthatnának.