Uránusz felderítésére alkalmas űrhajót építhet a SpaceX a NASA-nak
Elképzelhető, hogy a távoli jövőben mégsem a Vénusz lesz Elon Muskék következő célpontja, hanem az univerzum peremén keringő égszínkék gázóriás.
A Nemzeti Tudományos, Mérnöki és Orvosi Akadémia nemrégiben közzétette az amerikai bolygótudományi és az asztrobiológiai közösség legújabb tízéves felmérését, amelyben arra utaltak, hogy a NASA-nak a SpaceX Falcon Heavy rakétájával kellene küldetést indítania az Uránuszra – írta a Teslarati magazin.
Bármennyire is tűnik meglepőnek a misszió ötlete, korántsem számít újdonságnak: az Uranus Orbiter and Probe (UOP) nevű javaslaton már évek óta dolgozik egy csapat, a projektben a NASA, a Kaliforniai Egyetem és a Johns Hopkins Egyetem tudósai is részt vesznek.
Most, hogy a SpaceX Falcon Heavy rakéta tökéletesen működik, megvan a technológia ahhoz, hogy a kutatók valóra váltsák régóta dédelgetett álmukat.
A felmérés szerzői ezt nem mondták ki nyíltan, de megemlítették, hogy „az Uránusz-missziót azért részesítik előnyben, mert létezik olyan végponttól végpontig tartó missziós koncepció, amely a következő évtizedben megvalósítható a jelenleg rendelkezésre álló hordozórakétákkal”, így a SpaceX Falcon Heavy rakétája, a United Launch Alliance (ULA) Vulcan Centaur egysége, a Blue Origin New Glenn rakétája és a NASA Space Launch System (SLS) modulja közül lehetne választani.
A SpaceX vetélytársait azonban folyamatos késések és egyéb problémák hátráltatják: a ULA Vulcan Centaur elhasználható rakétája még nem indult el, míg a Blue Origin New Glenn egysége eddig nagyon gyenge teljesítményt mutatott a Föld körüli pályán túl.
Bár a NASA Europa Clipper űrszondája ígéretesnek tűnt, kiderült róla, hogy egy Uránuszig tartó utazáshoz az SLS hordozórakétának jelentős gyártási fejlesztéseken kellene átesnie, amire záros határidőn belül sajnos nem számíthatunk.
Ha minden az előzetes tervek szerint haladna, és nem történne gubanc a Falcon Heavy modullal, az UOP Uránusz-missziója az eddigi legrészletesebb információkat nyújthatná a titokzatos, eddig feltáratlan gázóriásról.