Univerzális, mutációk ellen is védő koronavírus elleni szupervakcina tesztelésébe kezdhetnek
Év végén olyan oltóanyagot ellenőrizhetnek világszerte önkénteseken a kutatók, amely az összes koronavírustörzs ellen kellő védelmet nyújthat.
A Financial Times tudósításából kiderült, valamikor a jövőben ugorhatnak át új vírusok állatról emberre, és köztük lehetnek eddig ismeretlen koronavírus-mutációk is, ezért a pandémia legyőzésére csakis egy univerzális vakcina lehet a megoldás.
A szuperoltás kifejlesztése korántsem egyszerű feladat, a hagyományos influenza ellen sem tudtak kifejleszteni egy minden törzzsel szemben maximális immunitást adó szérumot, ám a helyzet a Sars-CoV-2 vírus esetében ígéretes, mégpedig azért, mert a leküzdésére megalkotott vakcinák antitestek előállítására ösztönzik a szervezetet.
Paul Higham, a Helsinkiben és Oxfordban tevékenykedő Való Therapeutics biotechnológiai vállalat vezérigazgatója, akinek cége nagyon-nagyon kicsit mutálódó epitópokat célzó polivalens vakcinát fejleszt, abban bízik, hogy már az év végén megkezdhetik a készítményük klinikai tesztjeit és 2022-re a boltokba kerülhet a vakcina – írta az Infostart hírportál.
Dennis Burton, a kaliforniai Scripps Research Institute kutatóintézet tudósa a feladat nehézségére hivatkozva óvatosságra int. Például a SARS-1 és a jelenleg terjedő SARS-2 viszonylag hasonló, így ki lehet fejleszteni ellenük közös oltást, ám a MERS ellen is hatásos készítmény már nagy ugrásnak tűnik ehhez képest.
Más szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy a szuperoltások fejlesztéséhez a mesterséges intelligenciára (AI) van szükség, ami az elmúlt időszakban gyorsan terjedt a gyógyszerkutatásokban.
A francia OSE Immunotherapeutics, amely korábban a rák ellen akart oltást fejleszteni az AI segítségével, most szuper koronavírus-oltáson dolgozik és már szeptemberben el akarja kezdeni a tesztelést; készítményük különféle vírustípusok tüskefehérjéire támad egy olyan szerrel, ami azok hasonlóságai alapján biztosít általános immunitást.