Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A „Nagy Ukrán Éhínség” emlékei is táplálják sokakban az Oroszország-ellenes hangulatot

Sztálin és a Szovjetunió idézte elő Európa történetének egyik legszörnyűbb éhínségét, amely máig nagyon mély seb az ukrán nemzettudatban.

...svg content...Tizenöt meggyilkolt rendõr temetése a mexikói Tlaquepaquében 2015. április 8-án. A rendõröket a Jalisco Új Generáció nevû kábítószerbanda tagjai ölték meg, akik rajtaütöttek egy rendõrségi jármûoszlopon április 6-án. (MTI/EPA/Ulises Ruiz Basurto)
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Az orosz-ellenességnek nagyon mély történelmi gyökerei vannak Ukrajnában, amelynek a legsúlyosabb epizódja kétségtelenül az 1930-as években történt „Nagy Éhínség” volt, amikor legalább négymillió ukrán életét vesztette Sztálin erőszakos kollektivizálása miatt.

A BBC riportere, Fergal Keane pedig most ellátogatott az orosz határtól nem messze található Harkov városába, ahol sikerült megtalálni a brutális éhínség szinte utolsó életben lévő túlélőit, akik sokkoló emlékeket idéztek fel. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

A 95 éves Petro Mohalat például felidézte, hogy mindössze ötéves volt, amikor az első kommunista „ételházkutató” brigádok megérkeztek a fából készült házukhoz. Ezek a brigádok leginkább ahhoz hasonlíthatók, mint ami Magyarországon a padlássöprés volt a Rákosi-időszak alatt: minden létező élelmiszert, amit megpróbáltak elrejteni, azt erőszakkal elvették.

Mohalat elmesélte, hogy amikor a brigádok megérkeztek, a nagymamája közölte vele, hogy rejtőzzenek el, ahol csak tudnak, miközben ők beszögelték az ajtókat és az ablakokat, majd várták a sorsukat:

„Nagyon ijesztő volt. A brigád vasvillákkal jött, minden házba benéztek, hogy van-e náluk kenyér. Feszítővasakat használtak, hogy betörjenek a házakba. Még a csűrökbe is benéztek, nehogy valaki elrejtsen kenyeret”

Sztálin ugyanis akkoriban parancsba adta minden kommunista vezetőnek, hogy az utolsó falat élelmiszert is le kell foglalnia a hatóságoknak, illetve megtiltotta a vidéki parasztoknak, hogy elhagyják otthonukat annak érdekében, hogy élelmiszert találjanak.

Ez a döntés egy célt szolgált: Sztálin minden parasztot és gazdát meg akart büntetni, aki ellenállt a kollektivizálásnak. Ennek eredményeképp viszont megtörtént az ukránul csak „Holodomornak” nevezett nagy éhínség, amely 4 millió ember halálát okozta.

Most, hogy az ukránok egyre nagyobb része tart az orosz inváziótól, a Holodomor által okozott mély sebek és szörnyű emlékek egyértelműsítik a legtöbb ukránban, hogy ellenálljanak Moszkvának és a Kremlnek.

„Édesapámnak mindenét oda kellett adnia a kollektív farmoknak – a teheneket, a lovakat, még a vödröket is. Édesanyám nagyon mérges volt”

idézte fel Mohalat.

A 98 éves Olekszandra Zaharova is pontosan emlékszik az éhínség borzalmaira. Elmondása szerint kétségbeesetten kutattak étel után, folyamatosan éhezett és mást se látott, csak halált és szenvedést:

„Mit láttam volna? Halott embereket láttam. Ástak egy hatalmas gödröt és abba dobálták a holttesteket”

Zaharova elmondása szerint az édesapjának sikerült Nyugat-Ukrajnába szökni, így abban reménykedtek, hogy sikerül némi élelmiszert szereznie. Ezért a család minden ingóságát magával vitte, azonban mindenét elvesztette és még csak élelmiszert sem szerzett.

Olekszandra dédunokája, Dimitro úgy nőtt fel, hogy a Holodomorról szóló szörnyű történeteket hallotta. Részben ez is inspirálta arra, hogy az ukrán hadseregben szolgáljon, ráadásul a háborúval sújtott kelet-ukrajnai térségben is teljesített szolgálatot, most pedig készen áll arra, hogy megvédje az országot az oroszoktól.

Habár a Szovjetunió más területei is sokat szenvedtek Sztálin katasztrofális mezőgazdasági döntéseitől és a kommunisták elnyomásától, Ukrajnában hunytak el a legtöbben a borzasztó éhínség miatt.

Oroszország pedig tagadja, hogy politikai alapon célozták meg az ukránokat a nagy éhínség idején, mert Sztálin tartott attól, hogy nacionalista eszmék terjednek el az ukránok körében. A tagadás ellenére azonban ez a valóság, tíz évvel az éhínséget megelőzően az ukránok még függetlenségi háborút vívtak a Vörös Hadsereggel.

Oroszország magatartását jól mutatja, hogy nemrég az orosz Legfelsőbb Bíróság bezáratta a Memorial nevű nem kormányzati szervezetet, amely a szovjet érában elkövetett brutális elnyomás részleteiről rántotta le a leplet.

A csoportot azzal vádolták többször Oroszországban, hogy a Szovjetuniót terroristaállamként festették fel ahelyett, hogy büszkék lennének a dicső múltra. Csak ebből a dicső múltból kifelejtik azt a több tízmillió halottat, amit a kommunizmus hozott magával.

Hóhelyzet Magyarországon: egyre több a baleset és a fennakadás

Egyre nagyobb gondot okoz a havazás az országban, sorra jelentik be a különböző baleseteket.

Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

A magyar miniszterelnök megerősítette, Magyarországra hívja Benjámín Netanjáhú izraeli miniszterelnököt, aki ellen nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.