Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

ENSZ: az ukrajnai háború világszerte megzavarta az élelmiszer-, üzemanyag-, és pénzforgalmat

A szervezet lesújtó részleteket közölt az orosz-ukrán háború globális hatásairól, amely „háromdimenziós válságot” okozott szerte a világon.

...svg content...Fotó: Óvóhelyként használják az emberek a harkivi metró egyik állomását az ukrán várost érő orosz támadások miatt 2022. április 8-án. MTI/EPA/Atef Szafadi
Európa

Takács Petra

Szerkesztő

Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára szerint egy „tökéletes viharral állunk szemben”, amely azzal fenyeget, hogy számos fejlődő ország gazdaságát taszítja pusztulásba, a „sebezhetőbb lakosságok” pedig fokozott veszélynek vannak kitéve az áringadozás következtében, amely a társadalmi zavargások jövőképét vetíti előre.

Az ENSZ a háború hatásairól szóló első hivatalos jelentésében azt írta, az ukrajnai háború „riasztóan önpusztító” hatást gyakorol a globális gazdaságra, amely a koronavírus és az éghajlatváltozás által már azelőtt is „megviselt” állapotba került. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

A közlemény szerint akár 1,7 milliárd embernek kell szembenéznie élelmiszer-, energia- és pénzügyi zavarokkal, emellett a földgáz árának akár 50 százalékos emelkedése, az infláció növekedése és a fejlődés megtorpanása miatt több országot fenyeget az a veszély, hogy képtelenek lesznek az adósságok törlesztésére.

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete közölte, az élelmiszerárak 34 százalékkal magasabbak, mint tavaly ilyenkor, a nyersolaj ára pedig mintegy 60 százalékkal nőtt – derül ki a New York Times cikkéből.

A válság három dimenziója közül legalább egynek van súlyosan kitéve 107 ország, 69 ország azonban mindhárom dimenziónak, amelyet csak a „politikai akarattal és a meglévő erőforrásokkal párosuló gyors cselekvés” enyhíthet.

Ezáltal azt ajánlják, hogy az országok ne halmozzanak fel élelmiszer-készleteket, nyújtsanak segítséget a kistermelőknek, tartsák stabilan a szállítási költségeket és oldják fel az exportkorlátozásokat, valamint felszólították a kormányokat, hogy tegyék elérhetővé a stratégiai üzemanyagtartalékokat a világpiac számára, és csökkentsék a búza üzemanyagként való felhasználását.

Egyszerre 11 állítását cáfolta meg a kormány Magyar Péternek

Vitályos Eszter kormányszóvivő számos olyan állítást cáfolt meg, melyek Magyar Pétertől származnak, amiket hazugságoknak minősített.