Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Ukrajna: addig nem tárgyalunk, míg az összes orosz csapat el nem hagyja Ukrajnát

Ukrajna: addig nem tárgyalunk, míg az összes orosz csapat el nem hagyja Ukrajnát

Ukrajna: addig nem tárgyalunk, míg az összes orosz csapat el nem hagyja Ukrajnát
Fotó: MTI/EPA/Hannibal Hanschke

Ukrajna megismételte korábbi kijelentését, miszerint egészen addig nem fognak tárgyalni, amíg az utolsó orosz csapat el nem hagyja az ország területét, beleértve a 2014-ben illegitim módon annektált Krímet is.

A Guardian beszámolója szerint Ukrajna megismételte, hogy nem változott az Oroszországgal való tárgyalással kapcsolatos álláspontja, leszögezve, hogy szövetségesei sem kérik, hogy üljenek tárgyalóasztalhoz Putyinnal. A Washington Post értesülései szerint az Egyesült Államok arra kérte Kijevet, hogy jelezze, nyitott a tárgyalásokra, mivel Európa-szerte egyre nagyobb az aggodalom annak kapcsán, hogy elhúzódik a háború.

A La Repubblica olasz napilap pedig arról írt hétfőn, hogy Ukrajna NATO-szövetségesei állítólag csak azt követően kezdenék meg a tárgyalásokat, hogy Ukrajna visszafoglalta a herszoni régiót, ezáltal ugyanis Kijev erősebb pozícióból kezdhetné meg a tárgyalásokat.

Ukrajna álláspontja változatlan a tárgyalások kapcsán

Mihajlo Podoljak, az ukrán elnök tanácsadója egy friss rádióinterjújában leszögezte, Ukrajna csak akkor fog tárgyalni Oroszországgal, ha az orosz csapatok elhagyták Ukrajna teljes területét, hangsúlyozva, hogy ebbe beletartozik a Krím is. Podoljak úgy fogalmazott, az USA meglátása szerint „egyenrangú félként kezeli Ukrajnát”, és nem kényszerítik arra, hogy most üljenek tárgyalóasztalhoz, hiszen ez a jelenlegi helyzetben „képtelenség”.

Podoljak rámutatott, Oroszország csupán a nyilvánosság előtt hangoztatja, hogy hajlandó lenne a tárgyalásokra, ám a valóságban a követeléseken kívül semmilyen konstruktív tervet nem fogalmazott meg. Oroszország csak ultimátumokat „ajánlott” Ukrajnának, éppen ezért véli úgy az ukrán kormány, hogy egy esetleges fegyverszünet is csak ideiglenes lehet.

A tanácsadó hangsúlyozta, egyértelmű, hogy Oroszország arra akarja majd felhasználni ezt a fegyverszünetet, hogy újra felfegyverkezzen és modernizálja hadseregét, majd pontosan ugyanazt az ultimátumot adja Ukrajnának.

Podoljak úgy véli, Ukrajna számára „rendkívül előnyös”, ha megnyeri a háborút, egyrészt azért, mert ezzel megmutatják más önkényuralmi vezetőknek, hogy ha megtámadnak egy másik szuverén országot, akkor számíthatnak a következményekre, másrészt pedig azért, mert az Egyesült Államok és Ukrajna szövetségesei „már túl sokat fektettek abba, hogy hagyják győzni Oroszországot”.

Ukrajnának győznie kell

Podoljak úgy fogalmazott, ha Ukrajna nem nyeri meg a háborút, akkor a NATO-tagok, kezdve az Egyesült Államokkal azt érezhetik, hogy a nagy és erőteljes pénzügyi, gazdasági, katonai és tanácsadói támogatásuk ellenére is az oroszok győztek.

Rámutatott, Oroszország győzelme azzal járna, hogy a Kreml elmondhatná, hogy az orosz hadsereg „sokkal jobb”, ezzel együtt pedig jóformán megnyílna a lehetősége Oroszországnak azelőtt, hogy „diktálja a feltételeket”. Podoljak végezetül megjegyezte, azok a jelentések, melyek szerint Ukrajnát valaki tárgyalásra kényszeríti Oroszországgal, ilyen formában hamisak, hozzátéve, hogy ezek is az orosz propaganda részei.