Ukrajna támogatását is felfüggeszthette az amerikai külügyminiszter, íme a részletek
Az utasítás azonnal hatályba lépett.
Marco Rubio külügyminiszter az intézkedést illetően az Egyesült Államok minden külképviseletét tájékoztatta, hangsúlyozva, hogy a döntés nem érinti a humanitárius szükséghelyzet keretében működő élelmiszerprogramokat, valamint Izrael és Egyiptom katonai támogatását. A döntésben szereplő kivételek között azonban nem szerepel az ukrajnai katonai és biztonsági támogatás – emelik ki az erről szóló beszámolóban.
A Politico a birtokába jutott dokumentumra hivatkozva azt írja: Rubio iránymutatása előírja a minisztérium munkatársainak, hogy adjanak ki utasításokat szinte minden meglévő külföldi támogatás odaítélésének megszüntetésére. Egy jelenlegi külügyminisztériumi tisztviselő, valamint két korábbi kormányzati tisztviselő szerint a szüneteltetés a jelek szerint leállítja az Ukrajnának, Jordániának és Tajvannak nyújtott támogatást.
A VG felidézi: Donald Trump elnök nemrégiben kiadott rendelete arra utasította a minisztériumot, hogy 90 napra szüneteltesse a külföldi segélyek odaítélését a miniszter felülvizsgálatáig. Az elnöki rendeletből akkor nem derült ki egyértelműen, hogy az érinti-e a már előirányzott pénzeket vagy az Ukrajnának nyújtott támogatásokat. A külügyminiszter rendelete azonban egyértelművé teszi, hogy „a programok folytatásáról, módosításáról vagy megszüntetéséről szóló döntéseket a minisztérium felülvizsgálata után hozzák meg”.
Mint ismert, a magyarországi Pressman-árváknak szánt támogatásokat is leállította ezzel a Trump-adminisztráció. A döntésről egyébként a Kyiv Independent című ukrán lap is beszámolt, cikkükben egész pontosan az áll: Rubio leállítja a legtöbb külföldi segélyt, beleértve az Ukrajnának nyújtott támogatást is.
Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy Mark Rutte NATO-főtitkár komoly figyelmeztetést fogalmazott meg a davosi Világgazdasági Fórumon, ahol elmondta, az Ukrajna feletti orosz győzelem jelentősen gyengítené a világ legnagyobb katonai szövetségének elrettentő erejét, amelynek helyreállítása ezermilliárd eurókba kerülne. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy Trump szerint Ukrajna készen áll békét kötni, már csak Oroszországra kell várni.