Amerikai támogatású ukrán biológiai fegyverekkel riogatnak az orosz médiaelitben
Az Egyesült Államok és több nyugati ország már nem egy alkalommal hívta fel a figyelmet, hogy az Ukrajna és Oroszország közötti konfliktusnak van egy információ-háborús dimenziója is, amelyet remek példával lehet illusztrálni.
Tim Kirby, a Kremlhez ezer szállal kötődő RT hírcsatorna egyik műsorvezetője például a közelmúltban azt fejtegette, hogy az Egyesült Államok biológiai fegyvereket fejleszt egy ukrán laboratórium-hálózat közreműködésével Oroszország határa közelében.
Kirby ráadásul ezt nem egyfajta okfejtésként, gondolatként, véleményként közölte, hanem meg nem nevezett bennfentes forrásból – ennek igazságtartalmára azonban még semmilyen bizonyítékot nem találtak különböző szervezetek.
Ennek ellenére azonban ez a gondolat körbement az orosz médián, illetve egybecseng a Putyin-Hszi csúcstalálkozót követő közleménnyel, amelyen Kína és Oroszország egyszerre szólította fel az USA-t, hogy hagyjon fel a biológiai fegyverek fejlesztésével.
A Bulletin beszámolója szerint a sérelmezett laboratóriumok az amerikai Biológiai Fenyegetés-csökkentés Program (BTRP) részei, amelyet még a kilencvenes években hoztak létre a hátramaradt szovjet biológiai fegyverek miatt.
A szovjet érában ugyanis jelentős mennyiségű biológiai fegyver halmozódott fel, nemcsak a mai Oroszország, hanem a volt tagköztársaságok. Így például Ukrajna területén is. A BTRP pedig ezeket hivatott ellenőrizni, hogy ne történjen súlyos baleset a laboratóriumokban.
Oroszország hosszú éveken át ebben partner is volt, ám az idők során ezek a BTRP-laborok az orosz dezinformációs kampányok középpontjába kerültek, különösen olyan időszakokban, amikor a Kreml komoly nemzetközi nyomás alá került.
Erre a legjobb példa 2018-ban történt, amikor a Navalnij ellen is használt novicsok idegméreggel megmérgezték Szergej Szkripál brit-orosz kettős ügynököt, sokak szerint az orosz titkosszolgálatok megrendelése alapján. Éppen ebben az időben az oroszok egy grúz BTRP-labort vettek célba, ahol hasonló vádakat hoztak fel, mint most az ukrán laborok ellen.
Többek között a BBC is lefolytatott egy vizsgálatot a grúz labor kapcsán, de nem találtak semmilyen arra utaló jelet, hogy rosszindulatú szervezkedés történne: azt viszont igen, hogy az orvosok a Hepatitisz C ellen próbálnak megfelelő gyógymódot találni.
Az ukrán laboratóriumok is voltak már orosz dezinformációs kampány céljai, az Egyesült Államok azonban több soron megerősítette, hogy elsősorban arra korlátozódik a tevékenységük, hogy ellenőrzik a veszélyes kórokozók tárolási biztonságát, valamint ha baleset történik, azonnal riasztanak.
Ennek ellenére az oroszok időről-időre ilyen kampányokat indítanak, amelyeknek nincs más célja, mint az ukránok, illetve kifejezetten az amerikaiak lejáratása az orosz lakosság körében, végső soron pedig az, hogy háborús hangulatba hozzák őket – ami jelen helyzetben érdekében is állna a Kremlnek.