Újrahasznosítható napelemekkel forradalmasíthatják a napenergia felhasználását
Fantasztikus vívmánnyal álltak elő dél-koreai kutatók, rájöttek ugyanis, miként lehet újrahasznosítani a kidobásra ítélt nappaneleket.
A napelem egy fotovoltaikus modul, ami főként olyan anyagokból tevődik össze, mint az üveg, az alumínium, a szilícium és a réz, amelyekből fekete, tükörszerű elektromos eszközzé válik, ami a naperőművek legfontosabb komponense.
A hatékonyságuk évente egyre csak növekszik a fejlesztések apropóján, azonban az újrahasznosításukra nem volt megoldás – egészen mostanáig.
A Korea Institute of Energy Research (KIER) augusztus 19-én közleményben tudatta, hogy a Li Dzsinszök által vezetett kutatócsoport kifejlesztett egy technológiát, amely lehetővé teszi a napelemek környezetbarát újrahasznosítását – írta a Napi.hu.
Az új eljárás révén sérülésmentes, illetve sérült paneleket egyaránt újra lehet hasznosítani, és elérhető az akár 100 százalékos visszanyerési arány is az üvegalkatrészekből.
A tudósoknak sikerült 72 kiselejtezett kereskedelmi panelből összegyűjtött szilíciumot hat hüvelykes egykristályos tömbökké és korongokká finomítaniuk. Az újrahasznosított anyagokból olyan napelemeket állítottak elő, amelyeknek a generációs hatásfoka körülbelül 20,52 százalékos volt, miközben a normál napelemek energiahatékonysága körülbelül 15 százalék.
„Egy tonna kiselejtezett napelem újrahasznosítása 1,2 tonna üvegházhatású gáz kibocsátásának csökkentésével jár, így ez a technológia abszolút kulcs a zéró kibocsátási szint eléréséhez”– mondta a KIER vezető kutatója.