Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Így hasznosítják újra a hatalmas Airbus repülőgépeket

A világ legnagyobb Airbus-flottájával rendelkező légitársasága, az Emirates november elején bejelentette, újra fogják hasznosítani az óriási méretekkel rendelkező repülőgépeket – de vajon hogyan teszik mindezt?

...svg content...Unsplash
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Airbus A380 a világ egyik legnépszerűbb repülőgépe, az utasokon kívül a légitársaságok is módfelett kedvelik, hiszen azon túl, hogy rengeteg embert képes szállítani, költséghatékonyság szempontjából is kifizetődő a használata.

A több szinttel ellátott, gyakorlatilag emeletes behemót hatótávolsága nagyjából 15 ezer kilométer, amelynek megtételéhez rengeteg kerozint kell tankolni a belsejébe, ám mindez érthető, hiszen temérdek mennyiségű energia szükséges ahhoz, hogy az átlagosan 550-570 tonna súlyú szerkezet a levegőbe tudjon emelkedni. Ugyanakkor az Airbusoknak is van egy életciklusuk, melyek után lényegében hasznavehetetlenné válnak, ezt pedig nem egyszerű feladat orvosolni.

Az Egyesült Arab Emírségekben található Aircraft Solutions Middle East vállalat nem mindennapi módon szeretné megoldani az elhasznált Airbusok problematikáját, a cég kitűzött célja ugyanis, hogy zöld eljárásokkal, környezetkímélő módszerekkel újra lehessen hasznosítani ezeket a hatalmas monstrumokat – írta a The National News portál.

A reciklációs folyamat első lépésében a belső szerkezetet szedik ízeire, ezt követően a munkások a külső burkolatot aprítják szét, majd levágják a szárnyakat és a törzset, végül pedig a lecsupaszított erőforrást darabolják fel, ügyelve arra, hogy megőrizzék a drága alkatrészeket és az értékes fémeket.

A teljes procedúra nagyjából három hónapot vesz igénybe, a lebonyolításhoz 40 alkalmazottnak kell két műszakban dolgozni. Azokat az anyagokat, amelyeket nem lehet újrahasznosítani, speciális kialakítású szeméttárolókba viszik, ahol a megfelelő eszközökkel, kíméletes technológiával helyezhetik őket végső nyugalomra.

Legnagyobb problémát talán a műanyag tárgyak, illetve az olyan drága elektronikai műszerekből álló egységek jelentik, mint például a pilótakabin, ám erre is van megoldása a cégnek, hiszen bútorokat és luxuscikkeket állíthatnak elő belőlük, amiket később akár árverezésre is bocsáthatnak.

Hóhelyzet Magyarországon: egyre több a baleset és a fennakadás

Egyre nagyobb gondot okoz a havazás az országban, sorra jelentik be a különböző baleseteket.