Újabb potenciális koronavírus elleni gyógyszer bukott meg a teszteken
A korábban artritisz kezelésére használt szer korábban biztató jeleket mutatott a COVID-19 fertőzéssel szemben, azonban kiderült, sajnos semmilyen hatással nincs a kórokozóra.
A Kevzara nevű készítményt a Regeneron és Sanofi cégek gyártják és azt hitték, hatékony lehet a koronavírusra adott immunválaszok felgyorsításához. A tesztelések során a tudósok rájöttek, hogy csupán lelassítja az ún. citokin vihart, amely akkor áll elő, amikor a súlyosan beteg ember szervezete abnormális reakciókat vált ki és a kétoldali tüdőgyulladás mellett újabb, életveszélyes tünetek jelentkeznek.
Pár hete Kínában tesztelték először a gyógyszert, azonban az Egyesült Államokban végzett kutatások során 276 komoly tüneteket produkáló, lélegeztetőgépekre kötött páciens semmilyen szignifikáns eltérést nem mutatott a kezeletlen, placebo fertőzöttekkel szemben.
A kritikus állapotban lévőkön viszont úgy tűnik, segíthetett a gyógyszer. Ezek a betegek a lélegeztetőgépen kívül mesterséges kómában voltak és magas légáramú oxigén-utánpótlásra szorultak. 44 ilyen beteget placebóval, 94-et alacsony dózisú, 88-at pedig magas dózisú Kevzarával kezeltek.
A placebó csoport 55%-a a kutatások ideje alatt életét vesztette, az alacsony adaggal kezelt páciensek 46%-a hunyt el, míg a magas koncentrációjú hatóanyaggal ellátott betegek 32%-a vált a koronavírus áldozatává.
A tesztelések tovább folytatódnak majd ezeknél a végstádiumú betegeknél, mivel könnyen lehet, hogy valamelyest enyhíthet a halálozási rátán a gyógyszer.
A vállalatnál külön fejlesztés alatt áll egy antitestekkel felerősített szérum, amely közvetlenül a vírust támadja. Az ehhez kapcsolatos emberi teszteléseket előreláthatólag júniusban kezdik el.
Ezek az új antitesteket jelenleg olyan egereken próbálták ki, melyeknek szervezetét genetikailag módosították annak érdekében, hogy hasonlítsanak az emberekéhez. A Regeneron ugyanezzel a módszerrel állította elő az Ebola elleni, később hatásosnak bizonyult gyógyszerét.
Más ellenszérumokkal is próbálkoznak a kutatók: