Új törvény jelenhet meg az italospalackok visszaváltásáról
A november 24-én éjszaka benyújtott törvényjavaslat alapján kötelező válhat az italospalackok visszaváltása Magyarországon – tette közzé a Magyar Nemzet.
A november 24-én éjszaka benyújtott törvényjavaslat alapján kötelező válhat az italospalackok visszaváltása Magyarországon – tette közzé a Magyar Nemzet.
Az idén februárban meghirdetett Klíma- és természetvédelmi akcióterv folytatásaként jelent meg a törvényjavaslat, melynek keretein belül a az üveg- és műanyagpalackok és fémdobozok visszaváltása, illetve az illegális hulladéklerakás felszámolása a cél.
A törvény így biztosítaná az egyes műanyagtermékek környezetre gyakorolt hatásának csökkentéséről európai parlamenti és a tanács irányelve által előírt kötelezettségek betartását. A javaslat alapján a kötelező visszaváltás 2023. július 1-től lenne hatályos, addig pedig a kormányrendeletben meghatároznák a csomagolóanyagok pontos összetételét is.
A környezetvédelem mellett így hatékonyabb erőforrás-gazdálkodás jöhetne létre hazánkban, ugyanis a gazdaságok jelenleg kifejezetten nagy mennyiségű másodnyersanyag felhasználástól esnek el az újrahasznosítás hiányából kifolyólag.
Az újrahasznosítást segítve így új munkahelyek is létrejönnének a hulladékgazdálkodást és a körforgásos gazdálkodást érintő területeken, illetve csökkenteni tudnánk az üvegházhatású gázok felesleges kibocsátását is. A magyarok közel 85 százaléka nyitott lenne arra, hogy a PET-palackok visszaválthatóak legyenek, betétdíj bevezetésével.
Jelenleg sajnos az egyébként végtelenszer újrahasznosítható alumínium dobozok kétharmada hulladéklerakókba, a műanyagpalackok többsége pedig égetőbe kerül, az üvegpalackokat pedig szinte egyáltalán nem hasznosítjuk újra. Ha csak a PET-palackok újrahasznosítását nézzük, hazánkban évi több mint 1 milliárd palack kerül szemétbe ahelyett, hogy újra felhasználnánk őket.
Győrfi Pál hivatalosan is reagált Zacher Gábor üzenetére a koronavírussal kapcsolatban
Nem csupán a szemetelésről van szó, ugyanis a műanyag előállításához rengeteg alumínium és kőolaj szükséges, sőt az eldobott PET-palackok többsége így mikroműanyag formájában szennyezi vizeinket és kerülnek be az emberi szervezetbe.