Új és olcsó épülethűtési módszert dolgoztak ki, elektromosság sem kell hozzá
A megoldás a hagyományos hűtési technológiákra támaszkodik, némileg modernizálva azt.
A világ szerencsésebbik felén mindennapos kényelmi megoldás a légkondicionáló, több milliárd ember azonban kénytelen nélkülözni a mesterséges hűvöst a lakásban. Számukra jelenthet enyhülést a technológia alkalmazása.
A megoldás az általunk klímaberendezéseknél nem csupán olcsóbb, de áram sem szükséges hozzá. Gyakorlatilag agyagedényekre és vízre van szükség, a méhkaptárhoz hasonló fal pedig a víz párolgásával segít lehűteni az épületet. Még ha nem is olyan hatékonysággal működik, mint a hagyományos légkondi, már az rengeteget jelenthet, ha néhány fokkal képes lehűneti egy lakás levegőjét.
A speciális falak ugyanakkor nem csupán a hűtésben, de a légszennyezettség csökkentésében is segítenek. Kialakításához ráadásul műanyagra sincs szükség, így teljesen természetes módon képes enyhíteni a forróságot.
Ezt a hűtési módszert korábban már a rómaiak és az egyiptomiak is alkalmazták, újbóli elterjedése pedig a fazekasmesterség túlélését is biztosíthatja Indiában, amely hatalmas visszaesést szenvedett el az elmúlt években – írja a BGR.
Az óriási országban nagy szükség van az ilyen és ehhez hasonló megoldásokra, ugyanis a klímaváltozás miatt egyre forróbbak a nyarak. Alig néhány héttel ezelőtt, május végén több mint 50 fokot mértek Új-delhiben, az extrém kánikula rengeteg halálos áldozatot követelt.