Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Új mRNS-alapú vakcina jelenthet áttörést a tuberkulózis elleni harcban

Új mRNS-alapú vakcina jelenthet áttörést a tuberkulózis elleni harcban

Új mRNS-alapú vakcina jelenthet áttörést a tuberkulózis elleni harcban
Fotó: unsplash | illusztráció

Újabb orvosi mérföldkőnek lehetünk tanúi!

Egy új fejlesztésű mRNS-vakcina forradalmasíthatja a tuberkulózis elleni védekezést, miután az előzetes klinikai vizsgálatok ígéretes eredményeket mutattak – számolt be az IFL Science. A vakcinát ausztrál kutatók fejlesztették ki, s jelentős előrelépést jelenthet az egyik leghalálosabb fertőző betegség elleni küzdelemben.

Jelenleg a tuberkulózis elleni egyetlen elérhető és engedélyezett vakcina a több mint százéves BCG (Bacillus Calmette-Guérin), melynek hatékonysága igen változó.

A koronavírus elleni vakcinák sikere nyomán a kutatók azt vizsgálták, alkalmazható-e az mRNS-technológia a TBC elleni védekezésben is. A legnagyobb kihívást az jelentette, hogy míg a koronavírusos megbetegedést vírus okozza, a tuberkulózist baktérium, így kérdéses volt, hogy az mRNS-alapú védelem mennyire lesz tartós.

Az új mRNACV2 vakcina a Mycobacterium tuberculosis baktérium CysVac2 nevű fehérjéjét kódolja. Az egereken végzett kísérletek során az oltás erőteljes immunválaszt váltott ki, magas T-sejt- és antitest-szintet eredményezve. A vakcinázott egerek tüdejében a fertőzést követően jelentősen csökkent a baktériumok száma.

Különösen biztató eredmény, hogy az új vakcina emlékeztető oltásként is hatékony volt azoknál az egereknél, melyek korábban már kaptak BCG oltást, ezzel jelentősen javítva a hosszú távú védettséget.

Jamie Triccas professzor, a Sydney Infectious Diseases Institute vezető kutatója szerint ez komoly előrelépés lehet a tuberkulózis elleni vakcinafejlesztésben. A következő fázisban az oltóanyagot tovább finomítják állatkísérletek során, majd az emberi klinikai vizsgálatok következhetnek.

Dr. Claudio Counoupas, a Centenary Institute kutatója szerint az mRNS-technológia nemcsak a koronavírus elleni védekezésben bizonyított. A módszer skálázható, költséghatékony és könnyen adaptálható, így számos betegség, köztük a tuberkulózis elleni harcban is komoly szerepet játszhat.