Új elmélet született arról, honnan jöhetett a dinoszauruszokat kiirtó meteor
Évtizedekig úgy gondolták, hogy a dinoszauruszok és szinte minden létforma kihalását okozó aszteroida a Mars és a Jupiter közötti övből származik. Egy Harvardon végzett kutatás szerint azonban sokkal távolabbról ered, mint gondolták.
Eszerint nem egy viszonylag közeli meteor, hanem egy, a Naprendszer széléről érkező meteor lehet felelős a katasztrofáért az Oort-felhőként ismert területről.
A Jupiter gravitációja a Naprendszerbe húzta az üstököst, a Jupiter pedig ekkor a tanulmányt tanárával, Avi Loebbel együtt jegyző Amir Siraj szerint „mintha egy flippergolyót indított volna útjára”, írja az NPR.
Elméletük szerint a Jupiter gravitációja olyan pályára állította a meteort, amely nagyon közel vitte a Naphoz, amelynek ereje darabokra törte azt. A törmelékből több is keresztezte a Föld pályáját, egy több, mint 100 km átmérőjű darab pedig a mai Mexikó partvidékén csapódott be.
A tanulmány szerint a becsapódáskor keletkezett kráterek, mint a Chicxulub, amelyet ez a meteor okozott, sokkal valószínűbb, hogy szenes kondritokból vannak – ez, a Naprendszer keletkezésekor keletkező primitív anyag a Mars-Jupiter öv aszteroidának csak 10%-át teszi ki.
Siraj és Loeb tanulmányára sokan felkapták a fejüket, de nem mindenki pozitív értelemben. Boll Bottke, bolygókutató például a New York Timesnak úgy kritizálta a kutatást, „alapvető problémák vannak” az elmélettel, például, hogy túlbecsüli, milyen gyakran kerülnek a Naphoz ilyen körébe üstökösök.