Ugandai koronavírus-mutációt azonosítottak az egyik kórházban
Izrael járványügyi főtanácsadója, Nachman Ash vasárnapi sajtótájékoztatóján bejelentette, detektálták az első ugandai covid-variánst az országban.
Ash hozzátette, egyelőre kérdéses, miként befolyásolhatja az új törzs a koronavírus fertőzőképességét és a járvány alakulását. A brit és vuhani alapváltozattól eltérő mutációk közül eddig csupán a kaliforniai variánst fedezték fel Izraelben összesen 7 páciensnél – írta a Jewish Press portál.
Az A.23.1 névre keresztelt ugandai változat potenciális biológiai veszélyt jelent az országra nézve a GISAID víruskutató intézet szerint. Az afrikai ország fővárosából, Kampalából származó variáns a legújabb vizsgálatok alapján már 12 államban megjelent.
Kutatók úgy gondolják, Izraelbe teherautókon és kikötőkön keresztül hajókon érkezhetett meg az új covid-törzs, ami akár kérdésessé teheti az eddig sikeresnek mondható vakcinációs program végkimenetelét.
2020 júniusa és októbere között a kampalai régióban nagyjából minden negyedik páciensnél azonosították az A.23.1 törzset, decemberre viszont már 50-ből 49 mintában jelent meg az új mutációt.
Az ugandai és dél-afrikai variánsokban közös, hogy a vírus egészséges sejtekbe való bejutásáért felelős tüskefehérjék módosultak, ezáltal a kórokozók agresszívebbé váltak.
A kampalai mutánshoz hasonlító E484K mutáció tudósoknak komoly fejtörést okozhat még a közeljövőben, hiszen előzetes becsléseik alapján a vírus ezen változata képes kikerülni az antitesteket, így az immunrendszer csak korlátozott üzemmódban tud reagálni a fertőzésre.