10 másodperc alatt figyelmeztet a bajra a tűzjelző, ami vízzel működik
Dél-koreai kutatóknak sikerült elérniük, hogy se elemet, se akkumulátort ne kelljen használni a tűzjelzőkhöz, amely által jóval biztonságosabbak lehetnek ezen készülékek.
A dél-koreai Csungang Egyetem mérnökei által elkészített szerkezetnek sem elemre, sem akkumulátorra nincs szüksége a működéshez, emellett a tesztek alapján 10 másodperc alatt képes reagálni és jelezni, ha kigyulladt valami. A beszámoló szerint a szakemberek egy hidrovoltaikus rendszert alkottak, ami vízmolekulák és a benne lévő nanostrukturált anyagok kölcsönhatása révén termel elektromos áramot – az erről szóló tanulmány a Chemical Engineering Journalban érhető el.
Mint részletezik, a megoldás nanopórusos rétegeket használ, amelyek felülete képes magához vonzani a protonokat a vízből. A pozitív töltésű proonok, valamint a nanoszerkezet negatív töltésű felülete elektromos kettős réteget (lectrical double layer, EDL) alkot. A tűz által okozott párolgás fokozza a vízmolekulák mozgását, ami feszültséget kelt a nanorétegekben, ez pedig elektromos áram előállítására használható. Végeredményben ez működteti a készüléket, ami így jelezni tud, ha baj van.
A HVG szerint a mérnökök kiemelték: ez az első alkalom, hogy egy ilyen tűzérzékelő berendezés készült. A technológiát más eszközök, például orvosi műszerek működtetésére is fel lehet használni, így azoknál is kiváltható lehet az akkumulátor vagy az elem használata, ami a jövőre nézve bizakodásra ad okot.
Ebben a cikkben arról is írtunk, hogy szintet léptek a bionikus végtagok, a tapintás érzetét is képesek reprodukálni: fejlett agyi stimulációt alkalmaznak, áttörést hozhat a mozgássérültek életében. Továbbá arra is kitértünk, hogy jelentősen csökkenhet a balesetek száma, ha ezt az MI-modellt beépítik az autókba.