Ezért okoz emberek milliárdjainál tüsszögési ingert az erős napfény
A következő napokban alaposan kitüsszöghetjük magunkat, napsütésből nem lesz hiány.
Kilépsz a lakásból a nyári napfényre és azonnal rád jön a tüsszögés? Nem vagy egyedül, milliárdok járnak hasonló cipőben, három emberből egy biztosan tapasztalja ezt a furcsa tünetet élete során, ami bármely meglepő, nem allergia.
Ennél még különlegesebb, hogy már évezredekkel ezelőtt felfedezték az úgynevezett fotikus tüsszentési reflexet. Persze Arisztotelész még nem így nevezte, de a kérdést feltette: miért tüsszentünk, amikor napba nézünk?
A rossz hír az, hogy még csak nem is kell a napba nézni ehhez (ne is nézzünk, mert nem túl jó a szemünknek), elég ha erősebb fény éri a szemünket. A National Center for Biotechnology Information szerint pedig 50% az esélye az öröklődésre, úgyhogy ettől egyhamar nem fog megszabadulni az emberiség.
A fotikus tüsszögés általában valóban erős fénynek, például napfénynek való kitettség után következik be, leggyakrabban akkor, amikor a sötétségből a fénybe lépünk, vagy miután felkapcsoltuk a villanyt egy sötét szobában:
„Nem egy speciális hullámhossz váltja ki – a fény intenzitásának változása okozza” – mondta Dr. David Lang, a Clevelandi Klinika Légzőszervi Intézetének Allergia és Klinikai Immunológiai Osztályának elnöke a Live Science-nek.
Egyeseknél csak alkalmanként fordul elő, másoknál viszont akár tüsszögési rohamokat is kiválthat. A tudósok úgy vélik, hogy a jelenséget megelőzően a szembe jutó erős fény stimulálhatja az arcidegeinket, annak orrhoz vezető ágait is, ez vezethet a tüsszögéshez.