Tudósok azon dolgoznak, hogy megtanítsanak egy robotot nevetni
A robotban mesterséges intelligencia működik, a tudósok pedig azon dolgoznak, hogy megtanítsák neki, hogyan kell nevetni, illetve, hogy mikor illik nevetnie.
A kutatócsoport azt reméli, hogy e fejlesztés alatt álló rendszer a jövőben elősegítheti az emberek és a mesterséges intelligencia közötti természetes beszélgetéseket.
A nevetés egy egyedi emberi tulajdonság, melynek rengeteg formája van, a halk kuncogástól, a félhalk nevetésen át egészen az üvöltve hahotázásig: a tudósok célja pedig, hogy a fejlesztés alatt álló mesterséges intelligenciát megtanítsák a humor különböző árnyalatainak felismerésére, hogy a robot aztán a megfelelő időben és mértékben reagáljon nevetéssel az elhangzott viccre.
Az Erica névre keresztelt robot mögött álló kutatócsoport közlése szerint a rendszer segítségével a jövőben az emberek könnyedén folytathatnak majd valós és természetes beszélgetéseket a robotokkal. Dr. Koji Inoue, a Kiotói Egyetem munkatársa, a Frontiers in Robotics and AI című szaklapban megjelent kutatás vezető szerzője úgy fogalmazott a fejlesztés kapcsán, hogy:
Dr. Inoue és kutatócsoportja ezért most azon dolgozik, hogy megtanítsa a mesterséges intelligenciának, hogy hogyan és mikor illik nevetni egy hús-vér emberrel történő beszélgetés során: a több mint 80, egyetemi hallgatók és Erica között zajlott párbeszédekből gyűjtöttek adatokat, melyeket a kutatás kezdetén négy amatőr színésznő vezérelt távolról.
A begyűjtött adatokból aztán lefejlesztették a rendszert, mely eldönti, hogy a robotnak nevetnie kell-e, de azt is meghatározza, hogy mennyire kell nevetnie. A mesterséges intelligencia pedig megtanulta, hogy melyek a nevetés alapvető jellemzői, s ezeket próbálta alkalmazni a valóságban.
A kutatócsoport oly módon tesztelte Erica „humorérzékét”, hogy négy rövid párbeszédet készítettek neki, melyeket megoszthatott egy hús-vér emberrel, az újonnan létrehozott „nevető algoritmust” pedig a meglévő beszélgetőszoftverébe integrálták.
Az eddigi eredmények kapcsán a tudósok úgy fogalmaztak, fontos megjegyezni, hogy egy robot, vagy egy algoritmus soha nem lesz képes megérteni az embereket, nem ismernek minket, éppen ezért soha nem is fogják tudni megérteni, hogy miért nevetünk. Rámutattak, noha nem érzőképesek, igen jók lehetnek abban, hogy elhitessék velünk, hogy értik, mi történik.