Tuberkolózisos betegek milliói juthatnak hozzá olcsóbban egy gyógyszerhez
Sikeres volt a megállapodás a szabadalmi jogokról.
A Guardian jelentése szerint sikeres volt a szabadalmi jogok kapcsán született megállapodás, melynek nyomán a Johnson & Johnson 44 országban engedélyezi a generikus bedaquilin forgalmazását. Noha a hír örömteli az érintettek számára, szakértők figyelmeztettek, továbbra is aggályosnak vélik a „szükségmegoldást”.
A Johnson & Johnson gyógyszeripari óriásvállalat által kötött megállapodás értelmében a tuberkulózis elleni gyógyszerének generikus változatait az alacsony jövedelmű országokba is szállíthatják, csakhogy számos bírálat érte az egyezséget, mivel ezzel még mindig nem oldották meg, hogy megszűnjön a vállalat monopóliuma a bedaquilin globális szállítására.
A gyógyszer globális szabadalma július 18-án, kedden jár le, ám a J&J számos országban továbbra is másodlagos szabadalmakkal ellenőrzi a piacot, melyek meghosszabbítása érdekében kisebb módosításokat végeznek a terméken.
A J&J döntése lehetővé teszi a Stop TB Partnership számára, hogy a Globális Gyógyszeralapon (GDF) keresztül generikus bedaquilint szerezzen be és szállítson 44 alacsony és közepes jövedelmű országba.
Az MSF Access Campaign, mely a megfizethető és mindenki számára elérhető orvosi kezelésekért küzd, üdvözölte a lépést, ugyanakkor rámutatott, az csak egy „átmeneti” megoldás, és hogy a megállapodás teljes feltételeit nyilvánosságra kell hozni:
Christophe Perrin, az MSF Access Campaign tbc-érdekképviseleti gyógyszerésze hangsúlyozta, a vállalatnak nem kellene érvényesítenie meglévő másodlagos szabadalmait, és vissza kellene vonnia a folyamatban lévő további kérelmeket. Ha pedig ezt nem teszi meg, úgy a kormányoknak felül kell írniuk a szabadalmakat, és meg kell próbálniuk megvásárolni a gyógyszert a generikus gyártóktól.