Radikális tervekkel vág bele Donald Trump a második elnöki ciklusába
Donald Trump, az Egyesült Államok első olyan elnöke, aki büntetett előélettel lép hivatalba, példátlan körülmények között tette le hivatali esküjét a washingtoni Capitolium kupolatermében.
A rendkívüli körülmények között zajló beiktatási ceremónia, amely a zord időjárás miatt a szabadtér helyett a Capitolium épületében került megrendezésre, már előrevetítette az új elnöki ciklus sajátosságait. A rotunda szűkös terében az amerikai elit színe-java összegyűlt, köztük Joe Biden leköszönő elnök, valamint a technológiai szektor vezető alakjai, Elon Musk, Jeff Bezos és Mark Zuckerberg.
„Amerika aranykora most kezdődik” – jelentette ki Trump beiktatási beszédében, amelyben határozott szakítást ígért elődje politikájával. Az elnök retorikája erősen emlékeztetett nyolc évvel ezelőtti első beiktatására, amikor szintén éles kritikával illette a washingtoni hatalmi embereket.
Biden, aki a demokratikus hagyományokat tiszteletben tartva fogadta utódját a Fehér Házban, kénytelen volt végighallgatni, ahogy Trump élesen bírálja kormányzásának időszakát. „A radikális és korrupt demokrata vezetők éveken át fosztogatták az amerikai népet” – hangoztatta az új elnök.
Radikális tervek
Trump programjának középpontjában számos, sokak szerint visszalépésnek tűnő terv áll, ilyenek például a transznemű jogok korlátozása, a párizsi klímavédelmi egyezmény újbóli felmondása, valamint minden idők legnagyobb deportálási programjának beindítása. Az elnök a mexikói határon szükségállapotot kíván hirdetni, és folytatná a határfal építését is.
Külpolitikai téren is jelentős változások várhatók, hiszen Trump kilátásba helyezte az Ukrajnának nyújtott katonai segélyek drasztikus csökkentését, és megkérdőjelezte a NATO-szövetségesek támogatását is, miközben a Panama-csatorna feletti irányítást is szívesen megszerezné.
A Wall Street Journal beszámolója szerint a ceremónián résztvevő tömeg mérete elmaradt a korábbi beiktatások látogatottságától, mindössze néhány száz támogató gyűlt össze a National Mall területén, ám ez nagyrészt a fagypont alatti hőmérsékletnek volt köszönhető.