Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az igazságügyi minisztérium Trump elnöksége alatt titokban megszerezte a New York Times riportereinek telefonhívásait

A Trump-kormány titokban lefoglalta a New York Times négy riporterének hívásadatait – írta a lap szerdán.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/Erik S. Lesser
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A nyilvánosságra hozatalra kevesebb mint egy hónappal azután került sor, hogy kiderült: az igazságügyi minisztérium (DOJ) Trump korábbi elnök alatt megszerezte a Washington Post három újságírójának és a CNN egy riporterének kommunikációs adatait.

Az igazságügyi minisztérium a Timesnak elmondta, hogy a hatóságok 2020-ban lefoglalták a négy NYT-újságíró 2017. január 14. és április 30. között készült telefonhívásainak adatait egy kiszivárogtatási nyomozás részeként. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Hozzátették, hogy a tárca bírósági végzést szerzett az újságírók e-mailjeinek naplóinak lefoglalására, de „nem szereztek be semmilyen feljegyzést”. Az igazságügyi minisztérium nem közölte, hogy melyik cikket vizsgálják – jegyezte meg a Times.

„De az újságírók felállása és az időzítés azt sugallta, hogy a kiszivárogtatási vizsgálat olyan titkos információkkal kapcsolatos, amelyekről a négy újságíró egy 2017. április 22-i cikkben számolt be arról, hogy James B. Comey, az FBI akkori igazgatója hogyan kezelte a 2016-os elnökválasztás idején folytatott, politikai töltetű vizsgálatokat”

– írta szerdán a Times.

Az igazságügyi minisztérium közölte, hogy „a hírmédiát minden egyes esetben értesítették” a 2019-2020 közötti kiszivárogtatási vizsgálatokról, amelyekről a NYT szerint iratokat is megszereztek.

„Az újságírók telefonhívásainak lefoglalása mélyen aláássa a sajtószabadságot” – fogalmazott a Times ügyvezető szerkesztője, Dean Baquet az Axios szerint.

„Azzal fenyeget, hogy elhallgattatja azokat a forrásokat, akiktől függünk, hogy a nyilvánosságot alapvető információkkal lássuk el arról, hogy mit tesz a kormány. Elvárjuk az Igazságügyi Minisztériumtól, hogy magyarázatot adjon arra, miért történt ez az intézkedés, és milyen lépéseket tesznek annak érdekében, hogy ez a jövőben ne fordulhasson elő még egyszer”

– tette hozzá.

Biden elnök a múlt hónapban azt mondta, hogy nem engedné meg az Igazságügyi Minisztériumnak, hogy lefoglalja az újságírók e-mail- vagy telefonhívásait, és ezt a gyakorlatot „egyszerűen helytelennek” nevezte.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.