Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Oppenheimer unokája is támogatja Trump atomfegyver-törekvéseit

Oppenheimer unokája is támogatja Trump atomfegyver-törekvéseit

Oppenheimer unokája is támogatja Trump atomfegyver-törekvéseit
Fotó: Donald Trump amerikai elnök a munkaerőpiac alakulásáról nyilatkozik a washingtoni Fehér Házban 2025. március 7-én. Az amerikai Munkaügyi Statisztikai Hivatal jelentése szerint az Egyesült Államokban 151 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma februárban. MTI/EPA/Consolidated News Photos pool/Chris Kleponis

Az atombomba feltalálójának unokája teljes támogatásáról biztosította Donald Trump amerikai elnök legutóbbi, nukleáris leszerelésre vonatkozó kijelentéseit, amelyekben a világ atomfegyver-mentesítését szorgalmazta.

Robert Oppenheimer leszármazottja az X-en osztotta meg véleményét, amelyben egyértelműen kiállt Trump elképzelései mellett. „Minden alkalommal támogatni fogom Donald Trumpot, amikor atomfegyver-mentesítésről beszél, hiszen ez helyes út, amit az Egyesült Államok, Kína és Oroszország közötti tárgyalásokkal lehet elérni” – írta pénteki bejegyzésében.

Az amerikai elnök csütörtökön jelentette be, hogy elnöki ciklusának egyik fő célkitűzése lenne a nukleáris leszerelés előmozdítása. „Nagyszerű lenne, ha mindenki megszabadulna az atomfegyvereitől” – fogalmazott Trump, aki rámutatott arra is, hogy jelenleg Oroszország és az Egyesült Államok rendelkezik a legtöbb ilyen eszközzel, azonban Kína négy-öt éven belül hasonló arzenált építhet ki.

Oppenheimer unokája tavaly decemberben még jóval borúlátóbban nyilatkozott Bécsben az atomfegyverek teljes betiltásának lehetőségéről. Az Osztrák Sajtóügynökségnek (APA) akkor azt mondta: „Őszintén szólva nem fogunk megszabadulni tőlük. A küldetésem az volt, hogy megszabaduljunk ezektől a fegyverektől, de minél többet gondolkodom rajta, annál kevésbé tűnik ez megvalósíthatónak.”

Nagyapja, aki a Manhattan Project vezetőjeként kifejlesztette az első atombombát, jelentősen hozzájárult a szövetségesek győzelméhez a második világháborúban. Az új-mexikói sivatagban végzett sikeres tesztet követően három héttel később, 1945 augusztusának elején dobták le az első atomfegyvereket Hirosimára és Nagaszakira, ami azonnal 126 ezer ember halálát okozta, további 90 ezren pedig a hosszú távú hatások következtében vesztették életüket.