Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
371,00 Ft
Euró
395,05 Ft
Font
461,33 Ft
Bitcoin
64,875 $

Az év végéig további 22 százalékkal emelkedhetnek a globális élelmiszerárak

Baljóslatú előrejelzést osztott meg az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete az áremelkedések kapcsán.

Betakarításra váró kukorica Hajdúszovát közelében 2021. szeptember 7-én. MTI/Czeglédi Zsolt
Európa

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) egy közleményben osztotta meg előrejelzéseit az élelmiszerek világpiaci árának növekedése kapcsán az orosz-ukrán háború fényében. Mivel Oroszország és Ukrajna is a világ legnagyobb mezőgazdasági termelői közé tartozik, igen komoly érvágás lesz a világnak a háború okozta válság az élelmiszerárak növekedése miatt.

A FAO közleménye szerint a két ország a világ három legnagyobb búza-, kukorica-, repce-, napraforgómag- és napraforgóolaj-exportőre között van, e két ország ugyanis együttesen a világ árpaszállításainak 19 százalékát, a búza 14 százalékát és a kukorica 4 százalékát adja, ezzel pedig a globális gabonaexport több mint egyharmadát teszik ki. Soron kívül Nem kizárt, hogy ismételten benzinárstop kerül bevezetésre

Mindemellett mind Oroszország, mind pedig Ukrajna világelsőnek számítanak a repceolaj exportjában, ugyanis a napraforgóolaj piacának 52 százalékát biztosítják. A FAO közleménye szerint Oroszország a világ legnagyobb nitrogénműtrágya-exportőre, valamint a második legnagyobb kálium- és foszfátműtrágya-beszállítója is egyben.

Qiu Dongyu, a FAO főigazgatója baljóslatú előrejelzésében kijelentette, az Oroszországból és Ukrajnából származó gabonafélék exportjának ellehetetlenülése, valamint az Oroszországgal szemben bevezetett szankciók is hatással lesznek a globális élelmiszer-ellátásra, ezzel együtt pedig az élelmezésbiztonságra is.

Ezek együttes hatása a főigazgató szerint aránytalanul érinti majd azt az közel 50 országot, melyek gabonájuk több mint 30 százalékát Oroszországból és Ukrajnából exportálják, ezen felül pedig jelenleg is több európai és közép-ázsiai ország több mint 50 százalékban függ az orosz műtrágyaszállításoktól, melyekre szintén vonatkoznak a szankciók, ezáltal pedig, ha nem sikerül diplomáciai megoldást találni a háborúra, úgy ez az állapot akár jövőre is fennmaradhat.

A koronavírus-járvány, az ellátási lánc zavarai, valamint a kikötők korlátozott működése egyaránt nagy szerepet játszottak abban, hogy 2022 februárjában történelmi csúcsra emelkedtek a globális élelmiszerárak: 2021-ben például 31 százalékkal emelkedett a búza és az árpa ára, míg a repce- és napraforgóolaj ára több mint 60 százalékkal emelkedett.

A legégetőbb kérdés jelenleg, hogy az ukrán gazdák képesek lesznek-e betakarítani a gabonát, melynek szezonja júniusban kezdődik, és el tudják-e majd adni a termést. Az ukrán lakosság tömeges elvándorlása szintén jelentős problémákat okoz Ukrajnában, hiszen így megrekedt a mezőgazdaság, ugyanis nincs, aki dolgozna a földeken.

Ezzel pedig felmerül a kérdés, hogy hogyan juthat ki majd az országból a gabona, már ha egyáltalán lesz minek kijutnia: a Fekete-tengeren lévő ukrán kikötőkhöz való hozzáférést elvágták, a gabona vasúton történő szállítása pedig fizikailag lehetetlen, mivel nincs ehhez szükséges működő vasútrendszer. A tengeri szállítás pedig szintén ki van lőve, ráadásul még ha valahogyan sikerülne is megoldani, olyan brutális költségekkel járna, melyeket szinte lehetetlen lenne megfizetni.