Történelmi bejelentés: engedélyezték a magánvállalatok működését Kubában
Óriási reformot jelentett be a kubai kormány, miszerint a legtöbb gazdasági szektorban engedélyezni fogják a magánkézben lévő vállalatok működését
Kuba volt a Hidegháború alatt a szocialista blokk egyik legkitartóbb országa, ahol a piacgazdaság azóta sem váltotta le teljesen a marxista alapú, erősen államosított gazdasági működést. Fidel Castro irányítása alatt erről szó sem lehetett, aki elkötelezett híve volt a szocializmusnak.
Fidel 2016-os halálát követően testvére, Raul Castro vette át az ország irányítását, aki már tett némi engedményeket a magánszektornak, de a gazdaság nagyobb része így is erős állami kontroll alatt volt, közel sem lehetett piacgazdaságnak nevezni Kubát.
Ezért is jelentős a bejelentés, amit Marta Eleno Feito munkaügyi miniszter tett, ugyanis a kubai kormány hivatalosan is kiterjeszti az engedélyezett gazdasági magántevékenységek számát az eddigi 127-ről több mint 2000 fölé.
Az új szabályozások értelmében tehát a legtöbb gazdasági szektor meg fog nyílni a magánbefektetők, magánvállalkozók és a magántőke előtt, potenciálisan külföldi befektetőket is bevonzva ezzel, és csak nagyon kevés szektor marad kizárólagosan az állam irányítása alatt.
Az országot egyébként különösen érzékenyen érintett a koronavírus-járvány, valamint azok az amerikai szankciók, amiket még Donald Trump vetet ki az országra. Ez a tavalyi GDP adatokban is megmutatkozott, ugyanis 11 százalékot zsugorodott Kuba gazdasága.
Feito azt is megerősítette, hogy összesen 124 gazdasági tevékenység maradt, amely kizárólag az állam irányítása alatt áll, és ahova még a magántőkét nem engedik be, ám konkrétan nem nevezte meg, hogy mely szektorokat érinti ez.