Hiába nyitották ki a vitatott szellemvárost, az ENSZ BT egyoldalúan elítélte Törökországot
Egyhangú határozatában ítélte el pénteken az ENSZ Biztonsági Tanácsa Recep Tayyip Erdogan török elnököt, méghozzá a Ciprussal kapcsolatban tett megjegyzései miatt.
A Biztonsági Tanács pénteki ülésén közös határozatot hoztak az államok, amelyben felszólították Erdogant arra, hogy a ciprusi konfliktust a „két közösségen és két zónán alapuló szövetségi állam, illetve politikai egyenlőség” elvei alapján rendezzék – írja a Világgazdaság.
A BT-tagállamok pénteken egészen pontosan azért ítélték el Törökországot és a ciprusi török vezetést, mert bejelentették, hogy Varosha területének egy részét újranyitják. Mint fogalmaztak, ezzel az a baj, hogy egyoldalú lépés volt, amelyek szembemennek a testület korábbi határozataival és nyilatkozataival.
A Biztonsági Tanács felszólította a két vezetőt, hogy azokat az intézkedéseket, amiket 2020 októbere óta hajtottak végre Varoshával összefüggésben és amelyek szembemennek a korábbi határozatokkal, azt azonnali hatállyal vonják vissza.
A francia AFP hírügynökségnek névtelenül nyilatkozó egyik diplomata szerint eredetileg szerdán akarták elfogadni a szöveget, ám ez két napot késett, méghozzá azért, mert egyes tagállamok, különösen India és Kína szigorúbb fellépést követelt.
Mint a Világgazdaság is megjegyzi az AFP alapján, ez azért számít ritkaságnak, mert általában ha változtatásra kerül sor egy szövegben, akkor nem szigorúbb, hanem enyhébb megfogalmazás irányába szoktak elindulni.
A felháborodást Ersin Tatar, az Észak-ciprusi Török Köztársaság vezetőjének keddi bejelentése idézte elő, miszerint Varosha egy része polgári ellenőrzés alá kerül. Ez az ENSZ BT-nek azért érzékeny pont, mert a terület az ENSZ ellenőrzése alá tartozik.
Varosha egyébként az 1974-es török invázió óta üresen áll, előtte népszerű üdülőövezet volt, viszont azóta szögesdrótot húztak köré és senki nem léphetett be. Tatar célja elmondása szerint az, hogy az eredeti tulajdonosok visszatérhessenek házaikba, azonban a terület a ciprusi török hatóságok ellenőrzése alá kerülne, amit csak Törökország ismer el önálló államként.