Tömegsírokat fedeztek fel a konfliktusok sújtotta Mianmarban
Az ENSZ aggodalmát fejezte ki az emberi jogok megsértése miatt csütörtökön, miután Mianmarban felfedeztek egy tömegsírt. A jelentések szerint a Karen Nemzeti Védelmi Szervezet (KNDO) huszonöt civilt végzett ki, a kormány biztonsági erői pedig felgyújtottak egy falut.
A KNDO a karen etnikai kisebbség politikai szervezete, amely évtizedek óta nagyobb autonómiára törekszik a központi kormánytól. A katonai rezsim szerint a holttestek útépítő munkásoké voltak, akiket a KNDO vett őrizetbe és ölt meg – írja az Associated Press.
A KNDO szóvivője azt mondta az Irrawaddy hírszolgálatnak, hogy a férfiak nem civilek voltak, hanem a kormány katonai személyzete, akik kémek voltak. Az ENSZ erre válaszolva felszólította „a jelenlegi válság minden szereplőjét, hogy biztosítsa a nemzetközi emberi jogi normák és előírások tiszteletben tartását”.
A nyilatkozatban hozzátették:
Szerdán a Karen Nemzeti Unió nyilatkozatot adott ki, amelyben közölte, hogy egy csoportot fog alakítani az incidens kivizsgálására, és kijelentette, hogy a csoport „követi a Genfi Egyezményt, amely nem nézi el a civilek megölését fegyveres konfliktusok során”.
A nyilatkozat hozzátette, hogy a vonatkozó törvények alapján büntetőeljárást indíthatnak a vétkesek ellen, anélkül, hogy konkrétumokat közöltek volna. Az ENSZ-nyilatkozat felszólított arra is, hogy „az emberi jogok megsértéséért felelős személyeket vonják felelősségre, beleértve az elkövetőket és a parancsnoki láncukat”. A közép-mianmari Magway régióban lévő Kinma falu keddi felgyújtása is erősen vitatott volt.
A falu egyik lakója megerősítette az AP-nek a független médiában megjelent beszámolókat, miszerint a kormánycsapatok voltak felelősek a falu nagyjából 250 házának felgyújtásáért, és hogy egy idős házaspár, amely nem tudott vagy nem akart elmenekülni a többi falubelivel együtt, feltehetően életét vesztette a lángokban. A falubeli a kormány megtorlásától való félelmében neve elhallgatását kérte.
A kormány által ellenőrzött média azonban arról számolt be, hogy „terroristák” felelősek a tűzvészért, azzal vádolva őket, hogy felgyújtották egy olyan ember házát, aki nem szimpatizált az ügyükkel, és a szél vitte tovább a tüzet. A kormány és ellenfelei egyaránt „terroristáknak” nevezik a másik felet.