Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Tömeges sztrájk az Egyesült Királyságban: a tanárok is csatlakoztak

Tömeges sztrájk veszi kezdetét az Egyesült Királyságban, melyhez a tanárok is csatlakoztak, abban a reményben, hogy ezzel elérhetik, hogy végre bérfejlesztés történjen.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/Andy Rain
Európa
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az Egyesült Királyságban dolgozó tanárok hasonló nehézségekkel néznek szembe, mint a magyar pedagógusok: bérük nem elegendő a mindennapi élethez, ezért kénytelenek másodállást vállalni részmunkaidőben, hogy biztosítani tudják normál életszínvonalukat.

Lucy Preston Londonban tanít, most pedig lemarad fia csütörtöki, negyedik születésnapjáról, mivel minden estéjét arra áldozza, hogy magántanárként dolgozzon másodállásban, hogy képes legyen biztosítani az ellátást gyermekének, és ki tudja fizetni jelzáloghitelét. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Preston is abban reménykedik, hogy masszív fellépéssel elérhetik, hogy végre megtörténjen a béremelés, ezért ő is csatlakozott ahhoz a több mint 120 ezer másik tanárhoz, akik a bérfejlesztésért sztrájkolnak. Angliában és Walesben egyaránt sztrájkba kezdenek a tanárok, miután immáron 10 éve ugyanazért a bérért dolgoznak, mely évről évre egyre kevesebbet ér.

Most pedig különösen, így a legtöbben másodállásba kényszerülnek, de sokan úgy határoztak, feladják tanári pályafutásukat. Preston keserűen nyilatkozott helyzetéről, s úgy fogalmazott ez „szívszorító számára”: a 38 éves nő a hét három napján dolgozik angol tanárként, a másik két napon pedig gyermekeire vigyáz, mivel nem engedhet meg magának bébiszittert.

„Ha csak annyi pénzt tudnék keresni, hogy ne kelljen esténként korrepetálnom, sokkal, de sokkal boldogabb életem lenne … Ez egy nagyon, nagyon lehangoló hely.”

Nemcsak a tanárok vonulnak utcára

Szerdán a tömeges munkabeszüntetéshez a tanárok mellett még több százezer más területen dolgozó munkavállaló vonul utcára: köztük a vasúti dolgozók és a köztisztviselők is. Ilyen tömeges megmozdulásra már évtizedek óta nem volt példa az Egyesült Királyságban.

A tanárok sztrájkját szervező Nemzeti Oktatási Szakszervezet (NEU) infláció feletti béremelést kért a kormánytól, mivel számításaik szerint a tavalyi két számjegyű infláció miatt a tanárok reálértéken 23 százalékos fizetéscsökkenést szenvedtek el 2010 óta.

A szakszervezet figyelmeztetett, már beindult az elvándorlás, és úgy látják, hogy minden negyedik tanár a képesítés megszerzését követő három éven belül elhagyja a szakmát, ami igen jelentős hatással lesz a gyermekek oktatására.

A legtöbb, a CNA által megkérdezett tanár úgy nyilatkozott, nem is emlékeznek olyan időszakra, amikor teljes volt a tanári létszám iskolájukban, ám az elmúlt években még nehezebbé vált helyzetük, hiszen egyre kevesebben maradtak a szakmában, a fiatalok pedig látva a rendkívül alacsony bérezést, nem akarnak tanárnak menni.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.